ქსელმა აჩვენა, რამდენი ადამიანი მიდის ლვოვის უმე-ის ტაძარში
2023 წლის 3 სექტემბერს ქსელმა აჩვენა მეუ-ს რამდენი მრევლი სტუმრობს ლვოვის წმინდა გიორგის ეკლესიას, რომელიც მათ უმე-ს წაართვეს.
ვიდეო Facebook-ზე ილინა ვალენტინამ გამოაქვეყნა. 4 აპრილს უმე-ის მორწმუნეებისთვის დუმენკოს წარმომადგენლების მიერ წართმეულ წმინდა გიორგის ეკლესიაში წირვაზე 20 ადამიანი „ლოცულობდა“ - „მღვდლებთან“ და მგალობელებთან ერთად.
ვალენტინა ილინამ თქვა, რომ ტაძარი, "რომელიც ადრე ხალხით იყო სავსე, ახლა ნახევრად ცარიელია".
ამავდროულად, მისი თქმით, ლვოვში "საკმარისი ადგილია ყველასთვის": "ივან ფრანკოს ძეგლის მახლობლად ებრაელებმა მოაწყვეს ებრაული სიმღერის ფესტივალი, პროტესტანტები ავრცელებენ თავიანთ ლიტერატურას, ბერძენ კათოლიკეებს შეუძლიათ მშვიდობიანად იარონ ეკლესიებში, რომლებიც მრავლად არიან ქალაქში. ”
„არ არის საკმარისი ადგილი მხოლოდ უმე-ის მორწმუნეებისთვის. იმავდროულად, ჩვენი უფლებები რელიგიასთან დაკავშირებით გარანტირებულია უკრაინის კონსტიტუციით, რომლის მოქალაქეებიც ვართ“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ქსელში აჩვენეს მეუ-ს აქტივისტების მიერ დაპყრობილი ხმელნიცკის ეპარქიის ცარიელი ეკლესიები.