სამართალდამცავებმა სასამართლოში გადასცეს უმე-ს იერარქისა და ორი მღვდლის საქმე
უუს-მა და ნაცპოლიციამ სასამართლოს გადასცეს ოვრუჩის მიტროპოლიტის ბესარიონის, ეპარქიის მდივნისა და ღვთისმშობლის ტაძრის წინამძღვრის საქმეები, რომლებსაც ადანაშაულებენ „ნაციონალური და რელიგიური შუღლის გაღვივებაში“. ამის შესახებ იუწყებოდნენ ჟიტომირის ოლქის უუს-ის სამმართველოს პრეს-სამსახურში.
იქ აღნიშნეს, რომ მიტროპოლიტი ბესარიონი თითქოს „რამდენიმე წლის განმავლობაში თვითონ ამზადებდა პროკლამაციების და ბროშურების ტექსტებს, სადაც ის უკრაინელთა რელიგიურ გრძნობებს შეურაცხყოფდა“.
„დესტრუქციული მასალებს ათი ათასობით ეკზემპლარში ტირაჟირებდნენ და მათ ეპარქიის მდივანი და ადგილობრივი ეკლესიის წინამძღვარი მასიურად ავრცელებდნენ ჟიტომირის სასაზღვრო რაიონის მღვდლებსა და მრევლს შორის“, - იუწყებოდნენ უუს-ში.
სტატიების სანქცია (სტ. 28 ნაწ. 2 და სტ. 161 ნაწ. 2), რომლებსაც წარუდგენენ მღვდელმთავარს და მღველმსახურებს, ითვალისწინებს სასჯელს ჯარიმის სახით მოქალაქეთა შემოსავლების დაუბეგრავი მინიმუმის ხუთასიდან ათასამდე ან თავისუფლების აღკვეთას ორიდან ხუთ წლამდე.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ტულჩინის მიტროპოლიტ იონათანს მიუსაჯეს ხუთწლიანი პატიმრობა ქონების კონფისკაციით.