იერუსალიმის საპატრიარქოს იერარქმა მიტროპოლიტ იონათანს მხარდაჭერა გამოუცხადა
იერუსალიმის საპატრიარქოს იერარქმა, კვიპროსში ყოვლადწმიდა სამარხის ეგზარქოსმა, ვოსტრის მიტროპოლიტმა ტიმოთემ მხარდაჭერა გამოუცხადა ტულჩინისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტ იონათანს და მთელ დევნილ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას. ეპისკოპოსი ტიმოთეს უმე-ის ეპისკოპოსისადმი მიწერილი წერილი ტულჩინის ეპარქიის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
„ღრმა მწუხარებით ვაკვირდები უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქების, სასულიერო პირებისა და ხალხის შეურაცყოფას, ლანძღვასა და დევნას სახელმწიფოს და ეკლესიის და სხვა წარმომადგენლების მიერ, რომლებიც მხარს უჭერენ მის გადაწყვეტილებებს და ქმედებებს. წერს მიტროპოლიტი ტიმოთე.
ის აღნიშნავს, რომ „დევნაში ახალი არაფერია ეკლესიის ცხოვრებაში“.
„ორი ათას წელზე მეტია ჩვენ ამის შესახებ ვიცით, თქვენო უმაღლესობავ, ეს განიცადეთ პირადად ათეისტური რეჟიმის დროს. ეს არის ვითარება, რომლის შესახებაც თავად ღვთაებრივმა დამფუძნებელმა გაგვაფრთხილა და თქვა: ,,მე თუ მდევნიდნენ, თქვენც დაგიწყებენ დევნას’’ (იოანე 15:20) - და, სასულიერო პირთა რიგებში შესვლის შემდეგ, ჩვენ ამას შევეგუეთ. ამ მძიმე განსაცდელის გავლისას ნუ დაივიწყებთ უფლის სიტყვებს, რომელმაც თქვა: ,,ფხიზლად იყავით, რათა არ შეცდეთ; ვინაიდან მრავალნი მოვლენ ჩემი სახელით, და იტყვიან: მე ვარ; და: მოახლოვდა ჟამი; ნუ შეუდგებით მათ კვალს. როდესაც გაიგებთ ომებისა და აშლილობების ამბავს, ნუ შეძრწუნდებით, ვინაიდან ჯერ ეს უნდა მოხდეს, მაგრამ მაშინვე როდი დადგება აღსასრული. მაშინ უთხრა მათ: აღდგება ხალხი ხალხის წინააღმდეგ და სამეფო სამეფოს წინააღმდეგ; და იქნება დიდი მიწისძვრანი, აქა-იქ - შიმშილობა და ჟამიანობა, საშინელებანი და დიადი სასწაულნი ზეცით. უწინარეს ყოვლისა კი ხელს დაგადებენ და დევნას დაგიწყებენ, სინაგოგებსა და საპყრობილეებს მიგცემენ, და მიგიყვანენ მეფეებისა და მთავრების წინაშე ჩემი სახელის გამო. და ეს იქნება თქვენს სამოწმებლად. (ლუკა 21:8-13). მათი ცრუ ბრალდებებით, ქონების ჩამორთმევით და თქვენი პირადი თავისუფლების აღკვეთით ხუთწლიანი პატიმრობით, როგორც მედია გვამცნობს, ისინი ამით დაგაახლოებენ ქრისტესთან“, - ნათქვამია წერილში.
მიტროპოლიტ ტიმოთეს თქმით, მას ახსოვს ეპისკოპოს იონათანთან ერთად სწავლის პერიოდი სასულიერო აკადემიაში და „ეკლესიისადმი ერთგულება, როდესაც ის დაგმო საბჭოთა კავშირის უღმერთო სახელმწიფომ“.
„თქვენი სიმამაცე სამონასტრო აღთქმისა და ხელდასხმის დროს, მონდომება, რომლითაც მსახურობდით, და თქვენი შესანიშნავი მიღწევები საეკლესიო მუსიკასა და კომპოზიციაში, და თქვენი ტანჯვა ქრისტეს სიყვარულის ნიშანია. დარწმუნებული ვარ, რომ თქვენ პირადად, ისევე როგორც სხვა უკრაინელი ძმები, რომლებიც განიცდიან დევნას, გაქვთ ღრმა რწმენა, მოთმინება, სიმამაცე და გამბედაობა და ასევე მიჰყვებით მრავალი წმინდა აღმსარებლისა და იერარქის - ახალმოწამის მაგალითს, რომლებიც დედა ეკლესიამ კანონის დაცვით მიიღო. ,,რადგანაც არა გვაქვს აქ მკვიდრი ქალაქი, არამედ მომავლის ქალაქს ვეძებთ’’ (ებრ. 13:14). სადაც უფალი ყოველ სარწმუნოების ასკეტს „სიცოცხლის გვირგვინით“ დააჯილდოებს და მისცემს მას შესაძლებლობას შეიგრძნოს მისი ღვთაებრივი დიდება“, - ხაზს უსვამს იერუსალიმის იერარქი.
იგი მიტროპოლიტ ჯონათანს ლოცვით მხარდაჭერას დაჰპირდა.
„გარწმუნებთ, რომ იმ დღეებში, როცა წმინდა ქალაქ იერუსალიმში ვიქნები, ვილოცებ, რომ ყოვლადწმიდა ღვთისმშობელმა, რომლის მიძინებას ჩვენ ვზეიმობთ, დაგიამოთ თქვენი მწუხარებაში და განსაცდელი, გაგაძლიეროთ სულიერად და ფიზიკურად, რათა მხნედ გადაიტანეთ უსამართლობა, დაცინვა და დამცირება და სირთულეებიდან სულიერ განახლებასა და ამაღლებას მიაღწიოთ, რადგან უფალმა თავისი ჯვრისა და წმიდა საფლავის მეშვეობით მოგვცა აღდგომა“, - წერს მიტროპოლიტი ტიმოთე.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მთავარეპისკოპოსმა ანასტასიმ მხარდაჭერა გამოუცხადა მიტროპოლიტ იონათანს.