კრივოი როგში ეკლესია და უმე -ის ეპარქიის ადმინისტრაცია სარაკეტო თავდასხმის შედეგად დაზიანდა
2023 წლის 8 სექტემბერს კრივოი როგში რუსული არმიის სარაკეტო დარტყმის შედეგად დაზიანდა წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპარქიის ადმინისტრაციის შენობა. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
აფეთქების ტალღამ ჩამოაგდო ფანჯრები, დააზიანა შენობის ფასადები, შესასვლელი, შიდა კარები და ინტერიერი.
შეტყობინებაში აღნიშნულია, რომ წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია „განლაგებულია კრივოი როგის სულიერ და ისტორიულ ცენტრში და არის კრივოი როგის ტაძრის პირველი პირდაპირი მემკვიდრე, რომელიც დააარსა წმინდა მართალმა ატამანმა პეტრე კალნიშევსკიმ“.
როგორც მჟკ იტყობინება, დონეცკის ოლქის სოფელ ალექსანდრო-შულტინოზე სარაკეტო თავდასხმის შედეგად 200 წლის უმე-ს ტაძარი ძლიერ დაზიანდა.