ფანარის იერარქი რაბინს მოუწოდებს დაანგრიონ „ჩვენ გამყოფი კედლები“
შეერთებული შტატების ფანარის საეპისკოპოსის ხელმძღვანელი, ელპიდოფორი, ეწვია პანამაში კოლ შირითის ისრაელის სინაგოგას, სადაც მან უთხრა რაბინს და პანამის რელიგიათაშორის საბჭოს ხელმძღვანელს გუსტავ კრასელნიკს, რომ ებრაელთა აბრაამური სტუმართმოყვარეობა „არის საუკეთესო და ყველაზე ნათელი მაგალითი ჭეშმარიტ რელიგიათშორის და ეკუმენურ თანამშრომლობაში“. ამის შესახებ orthodoxtimes იუწყება.
ფანარის იერარქმა თქვა, რომ ლოცულობს „ჩვენი ეკუმენური და რელიგიათაშორისი ძალისხმევით ჩვენ ყოველთვის მზად ვიყოთ დავანგრიოთ ის კედლები, რომლებიც თითქოს გვყოფს“.
„ჩვენ ყველანი ვეკუთვნით ამ პლანეტას დედამიწას და ჩვენს შემდეგ მომავალი თაობებიც გაიზიარებენ მას. ამიტომ, მე ავწევ ჭიქას თქვენი მადლიერების ნიშნად და ჩვენი საერთო ბუნების პატივსაცემად. ყველამ ვიპოვოთ საკუთარ თავში მადლი და ძალა, რომ მუდამ ვასწავლოთ და ვიქადაგოთ კაცობრიობის ეს ფუნდამენტური ერთიანობა“, - აღნიშნა მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ არქიეპისკოპოსი ელპიდოფორის რწმუნებით, ყველა რელიგია არის უამრავი გზა, რომელიც მიდის ერთი ღმერთისკენ.