სააპელაციო სასამართლომ დაადგინა კიევში დესიატინის მონასტრის დანგრევა
2023 წლის 14 სექტემბერს კიევის სააპელაციო სასამართლომ უარი უთხრა კიევში დესიატინის მონასტრის თემის სააპელაციო საჩივარს და ხელისუფლება დაავალდებულა აიღონ ტაძარი, - განაცხადა კულტურის მინისტრმა ფეისბუქ-გვერდზე.
„ჩრდილოეთის სააპელაციო სამეურნეო სასამართლომ განიხილა უმე მს-ს დესიატინის მონასტრის რელიგიური თემის სააპელაციო საჩივარი ქალაქ კიევის სამეურნეო სასამართლოს 15.02.2023 წლის N 910/9385/20 საქმეზე გადაწყვეტილების თაობაზე და დაამტკიცა ვალდებულება გაათავისუფლოს ნაკვეთი უკანონოდ აშენებული ტაძრისგან“, - ნათქვამია შეტყობინებაში.
კულტურის სამინისტროში სასამართლოს ამ გადაწყვეტილებას უწოეს „მორიგი გამარჯვება ჩვენი კულტურული მემკვიდრეობისთვის ბრძოლაში გამარჯვებად“ და მოსამართლეებს მადლობა გადაუხადეს „სამართლიანი გადაწყვეტილებისთვის“.
კულტურის სამინისტროს მტკიცებით, ტაძრის შენობა „არღვევს ისტორიული არქეოლოგიური კომპლექსის „მეათედი ეკლესიის“ ანსამბლს, ხოლო თავად ეკლესიის აგება ისტორიული ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძრის ფუნდამენტის გვერდით „ეწინააღმდეგება მიწის ნაკვეთის მიზნობრივ გამოყენებას“.
ასევე კულტურის სამინისტროში განაცხადეს, თითქოს „ნაგებობაში არსებული დაწესებულება ავრცელებს ანტიუკრაინულ ნარატივებს და მუშოაბს აგრესორ ქვეყანაზე უკვე 14 წელია“.
ადრე, მჟკ წერდა, რომ კულტურის ყოფილმა მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ პირობა დადო, რომ დაანგრევდა დესიატინის ეკლესიას.