სასამართლომ გაასამართლა მამაკაცი, რომელმაც თავისი ნაცნობი მოკლა "უმე-ის მხარდაჭერისთვის"
ივანო-ფრანკოვსკის საქალაქო სასამართლომ კარპატების რეგიონის მცხოვრებს რელიგიური კონფლიქტის გამო 66 წლის მამაკაცის მკვლელობისთვის 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ამის შესახებ «Захид. Net» იტყობინება.
გამოძიების ინფორმაციით, მკვლელობის დღეს მამაკაცებმა რელიგიურ თემებზე ისაუბრეს, კერძოდ, საუბრისას დაზარალებული ამართლებდა უმე-ის საქმიანობას. კამათის შემდეგ კაცმა მოკლა თავისი ნაცნობი, სხეულზე უამრავი დაზიანება მიაყენა მორის, დაფის და ლითონის აქანდაზის დარტყმით. გარდა ამისა, წინასწარი გამოძიების დროს მამაკაცმა მკვლელობა აღიარა. თუმცა მოგვიანებით მან განაცხადა, რომ ეს სამართალდამცავების ზეწოლით გააკეთა.
როგორც მჟკ იტყობინება, C14-ის ლიდერმა ევგენი კარასმა რადიკალებს მოუწოდა ჯგუფურად დაესხნენ თავს უმე-ის მორწმუნეებს კიევ-პეჩერის ლავრაში.