უმე-ის სტატუსის შეფასება რმე-ს დოკუმენტებიდან გამომდინარე არ შეიძლება, - გერმანელი პროფესორი
გერმანელი კათოლიკე თეოლოგი, მიუნსტერის უნივერსიტეტის პროფესორი, დოქტორი თომას ბრემერი. ფოტო: smithsonianjourneys.org
გერმანელი კათოლიკე თეოლოგი, მიუნსტერის უნივერსიტეტის პროფესორი, დოქტორი თომას ბრემერი აკრიტიკებდა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დოკუმენტების გამოყენებას უკრაინის სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის „ექსპერტების“ მიერ, როგორც მტკიცებულებას უმე-ის „კუთვნილების“ შესახებ მოსკოვის საპატრიარქოსთან. ამის შესახებ საუბარია პროფესორის დასკვნაში სესს-ის „რელიგიოლოგიის ექპერტიზასთან“ დაკავშირებით, რომელიც საზოგადოებრივი გაერთიანება „ერისკაცების“ ტელეგრამის არხმა გამოაქვეყნა.
„აშკარაა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია არ აღიარებს უმე-ის დამოუკიდებლობას“, წერს დოქტორი ბრემერი. - უმე ვერ ახდენს გავლენას რუსული მხარის განცხადებებზე. ეს ნიშნავს, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის არც ერთი დოკუმენტი არ შეიძლება იყოს რაიმეს მტკიცებულება უმე-თან დაკავშირებით, მით უმეტეს, თუ ასეთი დოკუმენტი არსებობდა 2022 წლის მაისამდე. <...> რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და რუსეთის (ან რომელიმე სხვა ქვეყნის) დოკუმენტაციას არ შეიძლება ჰქონდეს იურიდიული ძალა უკრაინული მხარის მიერ ამა თუ იმ საკითხის შეფასებაში“.
პროფესორმა გაიხსენა, რომ 2022 წლის 27 მაისს უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ მიიღო ახალი ქარტია, რომელიც განსაზღვრავს მის სტატუსს, როგორც სრულიად თავისუფალი და დამოუკიდებელი.
„UOC-ის საბჭომ, რომელიც შედგა 2022 წლის მაისში, გამორიცხა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოველგვარი ხსენება, გარდა მითითებისა (ისტორიულ კონტექსტში) 1990 წლის დოკუმენტზე, რომელიც აწესებდა უმე-ის სტატუსს.
უმე-ის ახალ წესდებაში აღარ არის ნახსენები რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან მისი კავშირის შესახებ. <...> საბჭოს გადაწყვეტილებები საუბრობს "სრულ ავტონომიასა და დამოუკიდებლობაზე". - ხაზგასმით აღნიშნა დოქტორმა ბრემერმა. როგორც მჟკ წერდა, პროფესორმა თომას ბრემერმა განაცხადა, რომ სესს-ის „საექსპერტო კომისიის“ დასკვნები არ შეიძლება ჩაითვალოს მოსკოვის საპატრიარქოსთან უმე-ის ეკლესიურ-კანონიკური კავშირის დადასტურებად.