აშშ-ში ზელენსკიმ უნიატ მიტროპოლიტს მაზეპას ჯვარი გადასცა
2023 წლის 21 სექტემბერს, ვაშინგტონში, ვლადიმირ ზელენსკიმ უბკე-ის მიტროპოლიტი ბორის გუძიაკი დააჯილდოვა უკრაინის პრეზიდენტის ჯილდოთი - ივან მაზეპას ჯვრით, იუწყება უბკე-ის ფილადელფიის მთავარეპისკოპოსის FB გვერდი.
ცერემონიის დროს ოლენა ზელენსკაიამ თქვა, რომ პირადად იცნობს გუძიაკს და რომ მას იცნობენ სამხედროები, დევნილები და „ახალგაზრდები, რომლებიც მისი წყალობით იღებენ შესანიშნავ განათლებას“.
პირველმა ლედიმ დასძინა, რომ უკრაინის დამცველები განსხვავებული რწმენის წარმომადგენლები არიან ან საერთოდ არ არიან რელიგიური ხალხი, მაგრამ ისინი ყველა „ებრძვიან ბოროტებას, ყველაზე უარესს, რაც შეიძლება ადამიანის გულში დაიბადოს - მოკვლის, განადგურების, დატყვევების და მონად ქცევის სურვილი. რადგან ესეც სულიერი ბრძოლაა“. მან მადლობა გადაუხადა „ყველას, ვინც ჩვენთან ერთად იბრძვის სულიერ და ღირებულებით განზომილებაში“.
ივან მაზეპას ჯვარი არის უკრაინის პრეზიდენტის სახელმწიფო ჯილდო ეროვნული კულტურული, მხატვრული, სულიერი, არქიტექტურული, სამხედრო და ისტორიული მემკვიდრეობის აღორძინებაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისთვის. დამტკიცებულია პრეზიდენტ იუშჩენკოს ბრძანებულებით 2009 წელს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ გუძიაკმა 2019 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების კამპანიის დროს მადლობა გადაუხადა პოროშენკოს სასიკეთო საქმეში შეტანილი წვლილისთვის.