ფანარიონის მოქმედებამ გამოიწვია მართლმადიდებლების დაყოფა, - ჟურნალისტი
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა თავისი ქმედებებით მთელ მართლმადიდებულურ სამყაროში ერთმანეთს გადაკიდა ეპისკოპოსები, მღვდლები და მორწმუნეები, განაცხადა ჟურნალისტმა იური მოლჩამოვმა არხის „უკრაინა 112“ ეთერში.
მან ხაზი გაუსვა, რომ 2018 წელს უკრაინის მორწმუნეებს შორის არ იყო შეთანხმება ავტოკეფალიის აუცილებლობის შესახებ. ამიტომ, ფანარიონის მიერ სქიზმატების აღიარებამ გამოიწვია კიდევ უფრო დიდი დაყოფა.
განხეთქილება შეეხო თვითონ მეუ-ს (უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია) და მთელს მართლმადიდებლურ სამყაროს, აღნიშნა ჟურნალისტმა.
”აქ წაკიდეს ერთმანეთს, ია წაკიდეს, - თქვა მან. - მთელი მართლმადიდებლური სამყარო წაეკიდა ერთმანეთს. ე.ი. კვიპროსის მღვდლების ერთი ნაწილი აღიარებს მეუ-ს, მეორე ნაწილი კი ამბობს: „არაითარ შემთხვევაში ჩვენ ამას არ ვაღიარებთ.“
ეპისკოპოსების დაყოფა, მღვდლების დაყოფა, ხალხის დაყოფა. ეს ხომ ტრაგედიაა ქრისტიანობისთვის, ეს ტრაგედიაა!“ - ხაზი გაუსვა მოლჩანოვმა.
როგორც იტყობინებოდა მჟკ, კვიპროსის მიტროპოლიტმა განაცხადა, რომ იკვეთება ეკლესიის სინოდალური რეჟიმის დამხობის დასაწყისი.