შარგოროდში რამდენიმე ასეულმა კათოლიკემ რელიგიური მსვლელობა გამართა
2023 წლის 22 სექტემბერს კათოლიკე იერარქებმა და რამდენიმე ასეულმა კათოლიკემ შარგოროდში გაიარეს „ სრულიად უკრაინული ჯვაროსნული გზა“, იუწყება უკრაინის რმე-ის ოფიციალური ვებგვერდი.
ღონისძიებაში კათოლიკე ეპისკოპოსის ლეონ დუბრავსკისა და ეპისკოპოსის ალექსანდრე იაზლოვეცკის გარდა მონაწილეობა მიიღეს შარგოროდის ქალაქის თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა და ვინიცის ოლქის თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა.
მსვლელობაში ასევე მონაწილეობდნენ კათოლიკე ბერები, რკე-ის შარგოროდის მრევლი და რამდენიმე ასეული მომლოცველი.
მჟკ-მ დაწერა, რომ ხმელნიცკის რეგიონის თავდაცვის საბჭომ 2023 წლის 19 აგვისტოდან 25 აგვისტომდე აკრძალა მასობრივი რელიგიური ღონისძიებები, კერძოდ ტრადიციული რელიგიური მსვლელობა პოჩაევში.
მოგვიანებით, უსაფრთხოების ძალებმა დაბლოკეს უმე-ს მომლოცველები ხმელნიცკის რეგიონის ხიდზე და არ მისცეს მათ შესაძლებლობა მონაწილეობა მიეღოთ მსვლელობაში.
კამენეც-პოდილსკის მერმა, მიხაილ პოზიტკომ, საკრებულოს გაფართოებულ სხდომაზე გამოაცხადა პოჩაევში რელიგიური მსვლელობის გამართვის "დაუშვებლობა" და პოლიციამ და უუს-მ გააძევეს უმე-ს მომლოცველები ხმელნიცკის რეგიონიდან.