სინოდმა მორწმუნეებს მოუწოდა, ეკლესიურ კონფლიქტებში მიჰყვნენ ქრისტეს სიტყვებს
2023 წლის 25 სექტემბერს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმიდა სინოდმა მორწმუნეებს მოუწოდა, გაიხსენონ სიყვარული მტრების მიმართ საეკლესიო კონფლიქტებში.
უმე-ის წმიდა სინოდის მიმართვაში ნათქვამია, რომ „უფალმა გვაკურთხა ვიცხოვროთ დროში, რომელსაც განსაკუთრებით საჭიროა სიყვარულით სავსე ცოცხალი რწმენა“.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების სახელმწიფო კანონმდებლობისა და საერთაშორისო ნორმების ფართომასშტაბიანი დარღვევის ფონზე ხშირად ჩნდება კითხვა: როგორ უნდა უპასუხონ მართლმადიდებელმა ქრისტიანებმა ამ გამოწვევებს? პასუხი თავად ჩვენმა უფალმა იესო ქრისტემ გაგვცა: ,,ხოლო მე გეუბნებით თქვენ: გიყვარდით თქვენი მტერნი; დალოცეთ თქვენი მაწყევარნი; კეთილი უყავით თქვენს მოძულეთ და ილოცეთ თქვენსავ მდევნელთა და შეურაცხმყოფელთათვის. (მათე 5:44). ნათქვამია მიმართვაში.
უმე-ის ეპისკოპოსებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ „გვიყვარდეს არა სიტყვით და არა ენით, არამედ საქმითა და ჭეშმარიტებით.’’ (1 იოანე 3:18) უნდა გამოავლინოთ სიყვარული და სიკეთე სხვების მიმართ ამ თვისების სრული დეფიციტის პირობებში.“
სინოდმა გაიხსენა, რომ „ეკლესიისთვის რთულ ისტორიულ პერიოდებში ქრისტიანულმა სიყვარულმა და სიკეთემ ყოველგვარი ბოროტების საპასუხოდ შეცვალა სამყარო და აამაღლა ეკლესია მისი აყვავების ახალ ეტაპებზე“.
„ამიტომ, ახლაც, ეკლესიის მომავალზე ზრუნვისას, თითოეულმა ჩვენგანმა ყურადღება უნდა გაამახვილოს არა ჩვენს მიმართ მტრულად განწყობილ ადამიანებთან ხმაურიან დაპირისპირებაზე, არამედ ქრისტესა და მის ეკლესიაზე, ჩვენს სიტყვებსა და ქმედებებში თვით ღმერთის ასახვაზე, რომელიც თვით სიყვარულია.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უმე-ის წმიდა სინოდის თქმით, ეკლესიების მიტაცების ინიციატორები და შემსრულებლები უკრაინის მტრები არიან.