უმე-ის წინამძღვარმა ოდესის ფერისცვალების დანგრეულ ტაძარში ილოცა
2023 წლის 29 სექტემბერს, ოდესაში მთავარპასტორალური ვიზიტის დროს, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარი, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი, დანგრეულ ფერისცვალების ტაძარს ეწვია. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო- საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
წინამძღვარმა დაათვალიერა რაკეტის ჩამოვარდნის შედეგად დაზიანებული საკათედრო ტაძრის შენობა, თაყვანი სცა მის სალოცავებს და უკრაინის დაღუპული ჯარისკაცებისა და მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის ლიტია აღასრულა ღვთისმშობლის კასპეროვსკაიას ხატის გადარჩენილი ასლის წინ. ასევე, მისმა უნეტარესმა სასულიერო პირებთან და მრევლთან ერთად ლოცვა აღავლინა ჯარის, ხელისუფლებისა და სრულიად უკრაინელი ხალხის მშვიდობიანი ცხოვრებისთვის.
„ჩემთვის რთულია [ტაძრის] ნგრევის მასშტაბის შეფასება, მაგრამ ეს ძალიან დიდი წილი დაზიანებული და მისი აღდგენა ძალიან რთული იქნება. ჩვენ გვჯერა და ვლოცულობთ, რომ ეს ტაძარი აღდგეს“, - განაცხადა უმაღლესმა იერარქმა უმე-ის საინფორმაციო დეპარტამენტისთვის მიცემულ კომენტარში. „დღეს ჩვენ ამ ადგილას ვილოცეთ ბრძოლის ველზე დაღუპული ჩვენი ჯარისკაცებისთვის, რომლებიც გვიცავდნენ ჩვენ, ჩვენს თავისუფლებას, ჩვენს დამოუკიდებლობას, ვილოცეთ ომის მსხვერპლთათვის. ჩვენ ვილოცეთ ხელისუფლებისთვის, ჯარისკაცებისთვის და უკრაინელი ხალხისთვის, რათა ღმერთი შეგვეწიოს ყველას ღირსეულად აღვასრულოთ ჩვენი მოვალეობა და უფალმა დალოცოს ჩვენი მიწა, მოგვცეს მშვიდობიანი ცა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ საღმრთო ლიტურგია აღავლინა ოდესის მიძინების მონასტერში ბერი კუკშას ხსენების დღესთან დაკავშირებით.