,,გადავდივართ უმე-ში’’: დერევიანოში დაბნეული აქტივისტები
,,რელიგიური კრების'' ხელმძღვანელმა დამსწრეებს უმე-ში გადასვლა შესთავაზა. ფოტო: страница в Facebook Н. Шевчук
2023 წლის 30 სექტემბერს, ობუხოვის რაიონის სოფელ დერევიანნაიაში, ადგილობრივმა ხელისუფლებამ მეუ-ს სასულიერო პირებთან ერთად მოაწყო შეხვედრა მოსახლეობასთან შუამავლობის ეკლესიის გადაცემის საკითხზე. შეხვედრის ვიდეო ფეისბუქზე აქტივისტმა ნატალია შევჩუკმა გამოაქვეყნა.
ჰიმნის შესრულების შემდეგ, დამსწრეებმა აირჩიეს ვიღაც ტანია "რელიგიური საზოგადოების შეკრების" ხელმძღვანელად, იმის მტკიცებით, რომ "ის ახალგაზრდაა, დაე, იმუშაოს".
ტატიანამ უთხრა დამსწრეებს, რომ „ჩვენ განვსაზღვრავთ, რომ რელიგიური საზოგადოება კანონიკურად და ორგანიზაციულად ექვემდებარება უმე-ის კიევის ეპარქიის და უმე-ის კიევის მიტროპოლიის ხელმძღვანელობას და ანგარიშვალდებულია უმე-ის კიევის ეპარქიის კრებებისა დაეპისკოპოსის წინაშე.“
მან სთხოვა ყველას, ვინც „წინააღმდეგი არ არის, რომ ამ კონფესიაში გადავიდეთ“, გთხოვთ წითელი ბარათი ასწიეთ.
სიტუაციაში ჩარევა მოუწია მეუ-ს "მღვდელს", რომელმაც აუხსნა დამსწრეებს, რომ უმე არის "რუსული ეკლესია" და დამსწრე საზოგადოებამ უნდა მისცენ ხმა "მის დატოვებას".
ამ შენიშვნის შემდეგ, კრების მეთაურმა გამოაცხადა კენჭისყრა „წინა ეკლესიის დატოვების შესახებ“.
დამსწრეებმა ხმა მისცეს: ლოცვებში მოიხსენიონ ეპიფანე არა „რუსი“ მიტროპოლიტი ონუფრე; ეკლესიის მოძღვრისთვის, დეკანოზი სერგისთვის ,,უფლებამოსილების შეწყვეტას", რომელმაც უარი თქვა მეუ-ში გაწევრიანებაზე და "არ სურს ჩვენს ეკლესიასთან შემდგომი თანამშრომლობა"; მის ნაცვლად მოზღვრად დანიშნული პირის „ხელდასმას“.
დასასრულს, დამსწრეებს მიმართა სოფლის მერმა ალექსანდრე ბოიკომ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა, რომ ისინი, როგორც სხვა სოფლებში, არა უბრალოდ მივიდნენ სოფლის კრებაზე, იყვირეს და შემდეგ ყველაფერი დასრულდა, არამედ შეძლეს წინააღმდეგობის გაწევა „ჩვენი ოპონენტებისთვის“ (უმე საზოგადოება, - რედ.). მისი თქმით, ყველა დამსწრე უნდა მივიდეს მეუ-ს ტაძარში შუამავლობის დღეს ახალი სტილის მიხედვით, რათა აჩვენოს მღვდელს, რომელიც არ დათანხმდა მეუ-ში გადასვლას, „რამდენი მივა მასთან და რამდენი მოვა ჩვენთან”.
”მე ვუთხარი მას, რომ თუ გადახვალთ მეუ-ში, უფრო მეტი ხალხი მოვა თქვენთან მსახურებაზე”, - ჰყვება ბოიკო დიალოგს. "და მან მიპასუხა: ,,არავინ მოვა." სოფლის გამგებელმა თქვა, რომ საბუთების გაფორმების დასრულების შემდეგ მას (მოძღვარს - რედ.) კიდევ ვთხოვთ მშვიდობიანად“.
”თუ ის არ მოისურვებსც, ჩვენ ამას გადავიტანთ”, - თქვა ბოიკომ.
მჟკ წერდა, რომ იურიდიული კომპანიები მილიონი დოლარის ბიუჯეტით დგანან მეუ-ში „გადასვლის“ უკან. იურისტების აზრით, როდესაც კონკრეტულ ადგილას ცხადდება „საზოგადოების შეხვედრა“ გადასვლაზე, ეს ნიშნავს, რომ ადგილობრივ ხელისუფლებასთან მოლაპარაკებები უკვე შედგა და წარმატებით დასრულდა. მათ შესთავაზეს გარკვეული თანხა. „შეხვედრის“ მოწვევის დროს ინიციატორებმა უკვე იციან, რომ მათი უკანონო ოქმები მიიღება და დარეგისტრირდება, ხოლო პოლიცია მორწმუნეებს არ დაუშვებს შეხვედრაზე.