უმე-ს იურიდიულ განყოფილებაში კომენტარი გააკეთეს უუს-ს კანონპროექტზე კონფესიათა ლიკვიდაციის შესახებ
უუს-ს მიერ ინიცირებული №10126 კანონპროექტი რელიგიური ორგანიზაციების ლიკვიდაციის შესახებ არ შეესაბამება საერთაშორისო სამართალს, უკრაინის კონსტიტუციას, აგრეთვე მიმართულია უკრაინელთა დისკრიმინაციაზე და უკრაინის საზოგადოების ნაწილის აკრძალვაზე.
შესაბამისი განცხადება გამოაქვეყნეს უმე-ს იურიდიულ განყოფილებაში. იქ აღნიშნეს, რომ №10126 კანონპროექტი ხელს შეუწყობს რელიგიათშორისი შუღლის გაღვივებას და უკრაინის მოქალაქეთა გაყოფას რელიგიური ნიშნით, ხოლო მისი გამოჩენა პირადი ინტერესების რეალიზებასთან იყო დაკავშირებული.
იურიდიულ განყოფილებაში აგრეთვე განმარტეს, რომ კანონპროექტის ინიციატორები თავად ასაბუთებენ მისი მიღების მნიშვნელობას  უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის ლიკვიდაციის აუცილებლობით.
გარდა ამისა, უმე-ში აღნიშნეს, რომ კანონპროექტის ტექსტი ითვალისწინებს იმ კონფესიათა აკრძალვას, რომელთა წარმომადგენლებს  არ აქვთ მსჯავრდებულის ან მისჯილის სტატუსი, ეჭვმიტანილის სტატუსიც კი.
იურისტების აზრით, დოკუმენტის ავტორები საკანონპროექტო მოღვაწეობის დროს არ ხელმძღვანელობენ ძირითადი კანონის ნორმებით.
„ამ კონტექსტში ყველა კანონშემოქმედს უნდა შევახსენოთ უკრაინის კონსტიტუციის 62-ე სტატიის დებულებები, რომელთა თანახმად პირი ითვლება უდანაშაულოდ სასჯელის ჩადენაში და მას არ შეიძლება მიეასადაგოს სისხლის სამართლის სასჯელი, სანამ მისი ბრალეულობა არ დამტკიცდება კანონის წესით“, - განაცხადეს იურიდიულ განყოფილებაში.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, გაეროში  ხელისუფლების ქმედებები უმე-სთან დაკავშირებით აღიარეს როგორც ადამიანის უფლებათა დარღვევა.