ნადვორნოის მერმა მოაწყო შეხვედრა „შავ ანაფორაში ჩაცმული ეშმაკების“ აღმოსაფხვრელად
ნადვირნოის მერმა მოქალაქეებს უმე-ს მრევლის ,,ნებაყოფლობითი ლიკვიდაციისკენ'' მოუწოდა. ფოტო: ютуб-канал NadvirnaTV
2023 წლის 13 ოქტომბერს, ივანო-ფრანკოვსკის ოლქის ქალაქ ნადვირნოის კულტურის სახლში გაიმართა საჯარო შეხვედრა, ორგანიზებული მერის ზინოვი ანდრიოვიჩის მიერ, უმე-ს წმიდა დიდმოწამე გიორგის  თემის „ნებაყოფლობით ლიკვიდაციის“ და მისი ქონების ქალაქისთვის გადაცემის თაობაზე. შეხვედრის ვიდეო YouTube-ის არხზე NadvirnaTV გამოქვეყნდა.
მოსმენაზე, სადაც სამი ათეული ადამიანი ესწრებოდა, ანდრიოვიჩმა თქვა, რომ მან „მთელი ცხოვრება“ მიუძღვნა იმას, რომ „ჩვენი თემის ტერიტორიაზე ამ მტრის საოკუპაციო ეკლესიას არ ჰქონოდა საკუთარი რელიგიური შენობა, არ ჰქონოდა ეკლესია, არ ჰქონდა მიწის ნაკვეთი“. მისი თქმით, ის დაუყოვნებლივ ამბობდა უარს უმე ეკლესიების წინამძღვრებს, რომლებიც ჯერ კიდევ 2010-იან წლებში ითხოვდნენ ტაძრისთვის მიწის გამოყოფას. მერმა ასევე ისაუბრა ხელისუფლების მოწოდებებზე ქალაქის მაცხოვრებლებისადმი, რომ არ დაუთმონ საკუთარი სახლები "ფარული" ღვთისმსახურების ჩასატარებლად.
„ჩვენ ყველაფერი გავაკეთეთ იმისთვის, რომ ეს მტრულად განწყობილი საოკუპაციო ეკლესია არ გაზრდილიყო, ეს ეშმაკები შავ ანაფორაში, რომლებიც კლავდნენ, ანადგურებდნენ და ქადაგებდნენ ნგრევას, სიკვდილს და ყველაფერ მსგავსს... 15 წლის განმავლობაში და შესაძლოა მეტიც, ჩვენ არ მივეცით საშუალება მათ (უმე-ის მრევლს - რედ.) ფიზიკურად გაზრდილიყვნენ. და ეს მთელი საზოგადოების დამსახურებაა“, - განაცხადა ანდრიოვიჩმა.
მან თქვა, რომ დღეს, ადგილობრივი მოსახლეობის გარდა, ხალხი კოლომიიდან, ივანო-ფრანკოვსკიდან და სხვა რეგიონებიდან მოდიან ნადვირნაიაში უმე-ს საზოგადოების მსახურებაზე. მისი თქმით, ამ ადამიანებს  "უკრაინელი გმირების სისხლში" აქვთ ხელები გასვრილი. მერმა თქვა, რომ თემის ყველა მრევლის სახელი „იცის“, მაგრამ ჯერჯერობით „მოქმედი კანონმდებლობით, მათი გაჟღერების უფლება არ გვაქვს“.
”თქვენ კარგად იცით, ვინ მიაქირავა ფართი სობორნაიას ქუჩაზე, ვინ იყო მრევლი და ვინ დადიოდა იქ, მაგრამ ადრე თუ გვიან ხალხმა უნდა მოინანიოს”, - თქვა ანდრიოვიჩმა. „მივმართავ თემის ყველა მაცხოვრებელს - თუ ჩემამდე მოვიდა ინფორმაცია, რომ მათი კომუნისტური პარტიები შეიკრიბება ან ძველ ქუჩაზე, ან ხმელნიცკაიაზე, ან სხვაგან, ჩვენ იქ წესრიგს დავამყარებთ.
საკრებულოს თანამშრომლებმა განაცხადეს, რომ საჭიროა მუშაობა უმე-ის მორწმუნე-მასწავლებლებთან, სანამ მათი სახელები "კონფიდენციალურია", მაგრამ მოვა დრო, როდესაც "ყველას დასანახად მოგვიწევს სიების გამოქვეყნება. ”
კრების მონაწილეებმა „ერთხმად“ დაუჭირეს მხარი „წმიდა დიდმოწამე გიორგის ტაძრის საზოგადოების საქმიანობის შეწყვეტას ნებაყოფლობითი ლიკვიდაციით“.
მერმა ანდრიოვიჩმა მოუწოდა ყველა დამსწრეს „არ იყვნენ გულგრილები“ ​​და გამოცხადდნენ პოლიციაში, როგორც კი ვინმე გაიგებს, რომ უმე-ის მორწმუნეები წირვას ატარებენ. „მთავარია თქვენ არ იყოთ გულგრილები“, - დაასკვნა მან.
მჟკ-მ დაწერა, რომ ნადვირნოის ხელმძღვანელობა იმუქრება ქონების კონფისკაციით, თუ უმე-ს მიაქირავებენ შენობას.