უფლებადამცველი: უმე-ის აკრძალვა პრაქტიკაში ვერ განხორციელდება
უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია Public advoсacy-ის ხელმძღვანელმა ოლეგ დენისოვმა განაცხადა, რომ უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტის სამართლებრივ სფეროში იმპლემენტაცია შეუძლებელია. დენისოვმა ვიდეო კომენტარი გამოაქვეყნა ორგანიზაციის YouTube არხზე.
ოლეგ დენისოვი თვლის, რომ „ამ კანონების მიღების შემთხვევაშიც კი, ეს არ ნიშნავს იმას, რომ უმე-ის საქმიანობა, რომელიც შედგება 12000 რელიგიური ორგანიზაციისგან, ერთდროულად შეწყდება და შეუძლებელი იქნება ლოცვა ან ეკლესიებით სარგებლობა“.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მიერ ინიცირებული კანონპროექტის კომენტირებისას, რომელიც ითვალისწინებს რელიგიური ორგანიზაციის აკრძალვას „რელიგიური სიძულვილის წაქეზებისთვის“, უფლებადამცველი ამტკიცებს, რომ „იმისთვის, რომ ეს მექანიზმი განხორციელდეს, აუცილებელია სისხლის სამართლის საქმეები უნდა შევიდეს ძალაში“. გარდა ამისა, ამბობს დენისოვი, „რელიგიის საკითხებში უფლებამოსილმა ორგანომ სასამართლოში უნდა შეიტანოს სარჩელი“.
„ანუ ამას წლები დასჭირდება, ეს არ არის ერთჯერადი ქმედება. რადგან ეს ყველაფერი დასამტკიცებელია. ასევე არის სააპელაციო უფლებები და ა.შ. ამიტომ, ჩემი აზრით, ეს მექანიზმი საერთოდ არ იმუშავებს“, - ამბობს უფლებადამცველი.
უმე-ის საქმიანობის შეწყვეტის შესაძლო სარჩელის კომენტირებისას, დენისოვი იხსენებს, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია არ არის ერთი იურიდიული პირი.
„გამოდის, რომ 12 000 სარჩელის შეტანაა საჭირო და ამავდროულად, 12 000-ვე ამ რელიგიური თემის წევრი უნდა იყოს გასამართლებული ზოგიერთ სისხლის სამართლის საქმეზე. ეს არარეალურია. და გასაგებია, რომ ეს არის ექსკლუზიურად პიარის კანონი“, - ამბობს დენისოვი.
მას სჯერა, რომ აკრძალვის კანონი „ერთგვარი პოლიტიკური ალამია, გამომწვევი მიზეზი უმე-ის დევნის ახალი ტალღის დასაწყებად“. უფლებადამცველის თქმით, „ეს არის პოლიტიკური ნაბიჯი, რომელიც უფრო მედიასაშუალებაა, ვიდრე სამართლებრივი“.
„რადგან სამართლებრივი თვალსაზრისით ეს კანონები უაზროა. ისინი ეწინააღმდეგებიან საერთაშორისო სამართალს. და ვერ წარმომიდგენია, როგორ შეიძლება მათი დანერგვა იმ პირობებში, როდესაც მოქმედებს, თუნდაც ფორმალური, სამართლებრივი სისტემა“, - დაასკვნა უფლებადამცველმა.