უმე-ის იერარქი ეკლესიის აკრძალვის შესახებ: მთელი მსოფლიო გაიგებს უკრაინელი ქრისტიანების შესახებ
ალექსანდრიისა და სვეტლოვოდსკის მიტროპოლიტმა ბოგოლეპმა განაცხადა, რომ უმაღლესი რადას მიერ უმე-ს აკრძალვა გამოიწვევს მთელ მსოფლიოში უკრაინელი ქრისტიანების შესახებ ინფორმაციის გავრცელებას.
მიტროპოლიტმა ბოგოლეპმა, უზენაესი რადას მიერ No8371 კანონპროექტის პირველი მოსმენით მიღების კომენტირებისას, თქვა, რომ ქრისტიანებს „არ უნდა შეეშინდეთ, სასოწარკვეთაში ან ისტერიკაში არ უნდა ჩავარდნენ“.
„ჩვენ განათლებული, მშვიდად უნდა ვიყოთ. გაწონასწორებულად და წინდახედულად უნდა მოვიქცეთ. მშვიდად უნდა გავიაზროთ რა ხდება ჩვენს ირგვლივ“, - განაცხადა მან.
მიტროპოლიტმა აღიარა, რომ ჩვენ ნამდვილად რთულ დროში ვცხოვრობთ. ”მაგრამ ეს დრო ღვთისგან არის დალოცვილი, რადგან ჩვენ დავუმტკიცებთ არა მხოლოდ ჩვენს გარშემო არსებულ სამყაროს, არამედ პირველ რიგში საკუთარ თავს, ვინ ვართ და რატომ მოვედით ამ სამყაროში.”
”ჩვენ ვიცით საიდან მოვდივართ. ჩვენ ჩვენი ქვეყნის შვილები და პატრიოტები ვართ. ჩვენ ვიცით, რომ ჩვენი ეკლესია უკრაინელი ხალხის ეკლესიაა“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ბოგოლეპმა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი აკრძალვა გამოიწვევს იმ ფაქტს, რომ „მთელი მსოფლიო გაიგებს უკრაინის ქრისტიანების შესახებ“.