მისმა უნეტარესმა ონუფრემ კომენტარი გააკეთა უმე-ის აკრძალვაზე
2023 წლის 22 ოქტომბერს მიტროპოლიტმა ონუფრემ საღმრთო ლიტურგია ლავრაში წმინდა აღაპიტის ტაძარში აღავლინა, იუწყება უმე-ის პრესსამსახური. წინამძღვარს ემსახურებოდა უმე-ს საქმეთამმართველი, მიტროპოლიტი ანტონი, ირპენის ეპისკოპოსი ლავრი, ბოროდიანის ეპისკოპოსი მარკოზი და კიევ-პეჩერის ლავრის სასულიერო პირები.
თავის ქადაგებაში მიტროპოლიტმა ონუფრიმ კომენტარი გააკეთა უმაღლესი რადას დეპუტატების მიერ 8371 კანონპროექტის მიღებაზე, რომელიც ითვალისწინებს უმე-ის აკრძალვას.
”ჩვენ არ ვართ განაწყენებული არავისგან”, - თქვა უნეტარესმა. - ერთი რამ მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მმართველობის ცენტრი მდებარეობს უკრაინაში, ამ წმინდა ქალაქ კიევში. ყველა ეძებს სულიერ ცენტრს, საიდანაც ჩვენ გვაკონტროლებენ, ის სამოთხეშია. იქ არის ჩვენი ეკლესიის დამაარსებელი, არის ჩვენი ეკლესიის წინამძღვარი, რომლის სახელია ჩვენი უფალი იესო ქრისტე“.
მისმა უნეტარესმა ონუფრემ თქვა, რომ არ აქვს მნიშვნელობა რა გადაწყვეტილებები მიიღება უმე-თან დაკავშირებით, „ჩვენ მაინც გვიყვარს ყველა, გვიყვარს ღმერთი, გვიყვარს ჩვენი მიწა, ჩვენი ხალხი, ჩვენი მთავრობა, ჩვენი ჯარი, ჩვენ გვიყვარს ყველა ადამიანი და ვილოცებთ მათთვის."
„რადგან ჩვენი ეკლესია სიყვარულის ეკლესიაა. თუ ის დადუმდება, მაშინ დედამიწაზე სიცოცხლე აღარ იქნება. მე თვითონ ვარ ამ ეკლესიაში, რადგან ეს არის სიყვარულის ეკლესია. ის დააარსა ღმერთმა, რომელიც არის სიყვარული“, - თქვა წინამძღვარმა.