მსოფლიო კრების წესები ზღუდავენ ფანარიონის მეთაურის ძალაუფლებას-კსას რექტორი
მსოფლიო კრებების წესები, რომლებითაც ფანარიონი ასაბუთებს თავის განსაკუთრებულ ძალაუფლებას  ეკლესიაში, ზღუდავს მის ჩარევას სხვა ეპარქიების საქმეებში, აღნიშნავს ეპისკოპოსი სილვესტრი (სტოიჩევი) პორტალ „მართლმადიდებლურ  ცხოვრებასთან“ («Православная жизнь») ინტერვიუში.
მსოფლიო კრებების  ორი წესი არსებობს, რომლებსაც ეყრდნობა კონსტანტინოპოლის პატრიარქი  მართლმადიდებელ ეკლესიაში პირველობის ამბიციების გასამართლებლად. ეს არის II მსოფლიო კრების მე-3 წესი და IV მსოფლიო კრების 28-ე წესი.
ორივე წესი გამოყოფს კონსტანტინოპოლის კათედრას თვით ქალაქის პოლიტიკური მნიშვნელობის გაზრდის გამო, სადაც ახლა „მეფისა და სენატის“ ადგილია, მაგრამ არ აძლევს ფანარს რაღაც განსაკუთრებულ ძალაუფლებას ეკლესიაში, ხაზი გაუსვა ეპისკოპოსმა სილვესტრმა.
როგორც ამ წესებიდან  ჩანს, ძველ დროში კონსტანტინოპოლის ეპისკოპოსის სტატუსი და უფლებამოსილება უკავშირდებოდა კონსტანტინოპოლის, როგორც ახალი დედაქალაქის, პოლიტიკურ მნიშვნელობას, - თქვა მან. - არც კათედრის სიძველესთან, არც სამოციქულო წარმომავლობასთან და მით უმეტეს არც ღვთის განგებასთან, არამედ მხოლოდ იმასთან, რომ ეს მეფის და სენატის ქალაქია“.
ქალკედონის კრების 28-ე წესი უფლებას აძლევს კონსტანტინოპოლის ეპისკოპოსს დააყენოს მიტროპოლიტი ზოგიერთ მეზობელ ოლქში. მაგრამ ის მანამდეც ცდილობდა თავისი ძალაუფლების გაფართოებას, რადგან  მხოლოდ დედაქალაქი ექვემდებარებოდა.
ამ წესის მიხედვით, კონსტანტინოპოლის ეპისკოპოსს არა მარტო გამოეყოფა საეკლესიო ოლქი, არამედ ის ზღუდავს მის ჩარევას სხვა დიოცეზების საქმეებში. სწორედ ასე ესმით ეს წესი ბიზანტიელ მკვლევრებსაც“, - აღნიშნა კიევის სასულიერო აკადემიის რექტორმა
„მოდით კიდევ ერთხელ გავიხსენოთ - კონსტანტინოპოლი არ არსებობს. არის სტამბული. კონსტანტინოპოლი ბერძნების მითოლოგიის ნაყოფია, მათ შექმნეს რაღაც ბერძნული კიტეჟ ქალაქი. კონსტანტინოპოლი - ქალაქი-მოგონება, ქალაქი-მითოსი, ქალაქი-წარმოსახვა და ქალაქი-ოცნება. მართლმადიდებლური იმპერიის წარსულ  სტატუსზე, ბრწყინვალებაზე და დიდებაზე ოცნება. როგორც ერთი ავტორი ამბობდა: „ბერძნები ისე ცხოვრობენ, თითქოს კონსტანტინოპოლის დაცემის შესახებ არც სმენიათ“, - დაასრულა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქმა.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, ადრე კიევის სასულიერო აკადემიის რექტორმა შეადარა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და უკრაინაში  მართლმადიდებელი ეკლესიის დამოუკიდებლობა.