სასამართლომ უმე-ს ელეცკის მონასტრის შენობების განთავისუფლება მოთხოვა
2023 წლის 26 ოქტომბერს ჩერნიგოვის ოლქის სამეურნეო სასამართლომ მიუთითა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის უკანონო ყოფნაზე ელეცკის დედათა მონასტრის შენობებში. ამის შესახებ იუწყებიან კულტურის სამინისტროს პრეს-სამსახურში.
ამგვარად სასამართლომ არ განიხილა უმე-ს ჩერნიგოვის ეპარქიის სარჩელი, თუმცა იურისტები ითხოვდნენ მონასტრის უსასყიდლო მოხმარების ხელშეკრულების განახლების აღიარებას.
კულტურის სამინისტროში აღნიშნეს, რომ მონასტრის ტერიტორიაზე მდებარეობს მიძინების ტაძარი, ჩრდილოეთის კელიები, აღმოსავლეთის კელიები, სამხრეთ-დასავლეთის კელიები და კედლები კარიბჭით.
„უმე-ს ჩერნიგოვის ეპარქიის სამმართველო 2021 წლის 15 სექტემბრიდან დღემდე უკანონოდ, ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე იყენებს სახელმწიფო ქონებას - ნაციონალური მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლის შენობას, ელეცკის მონასტერს“, - ნათქვამია უწყებაში.
მჟკ-ის კომენტარში ჩერნიგოვის ეპარქიის მდივანმა მამა იგორმა ადრე განაცხადა, რომ ხელისუფლება თავაზობდა უმე-ს ახალი ხელშეკრულებების დადებას ელეცკის მონასტრის გამოყენების შესახებ. თუმცა, მისი სიტყვებით, ახალი პირობები ითვალისწინებდნენ არენდის ძალზე მაღალ ღირებულებას, რომლის გადახდას ეპარქია ვერ შეძლებდა. ელეცკის მონასტერში ცხოვრობს 40-ზე მეტი მონაზონი, რომელთა ნაწილი მწოლიარეა, ხოლო ორი მესამედი 80 წელს გადაცილებულები არიან.