მეუ აწარმოებს მანკიერ კამპანიას ეკლესიების მისათვისებლად, - ამერიკელი იურისტი
ბობ ამსტერდამმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინაში ეკლესიების ჩამორთმევა მიუღებელია. ფოტო: скриншот Х Карлсона
ამერიკელმა ადვოკატმა ბობ ამსტერდამმა, რომელიც იცავს უმე-ს ინტერესებს, X-ზე გამოქვეყნებულ საუბარში ჟურნალისტთან და საზოგადო მოღვაწე ტაკერ კარლსონთან განაცხადა, რომ მეუ ეწევა ძალადობას უმე-ის მორწმუნეების მიმართ.
„ხუთი წლის წინ უკრაინის ხელისუფლებამ თავისი „სიბრძნით“ შექმნა ეგრეთ წოდებული ავტოკეფალური ეკლესია... და გადაწყვიტა, რომ ამ ეკლესიამ უნდა შეცვალოს უკრაინელების სულიერი სახლი. ეს ეკლესია, სახელწოდებით მეუ, აწარმოებს აბსოლუტურად მანკიერ და უკანონო კამპანიას ქონების მიტაცების, შევიწროების, დაშინებისა და სასულიერო პირების დაპატიმრების გზით“, - თქვა ამსტერდამმა.
ის ამბობს, რომ „ჩვენ ვხედავთ ეკლესიების დარბევას, ვხედავთ ძალადობას. ჩვენ ვხედავთ ნიღბებიან მამაკაცებს, რომლებიც სცემენ გატაცებულ სასულიერო პირებს. ეს სრულიად შოკისმომგვრელია“.
ამსტერდამი აღნიშნავს, რომ ხელისუფლება ამ ყველაფერს ამართლებს უმე-ის სავარაუდო კავშირებით რუსეთის FSB-სთან. თუმცა, ადვოკატი ხაზს უსვამს, რომ რეალურად უმე სრულიად გამოყოფილია მოსკოვისგან.
”ფაქტობრივად, უკრაინაში არის სხვა ინსტიტუტები, როგორიცაა უუს, რომელშიც რუსეთმა შეაღწია ბევრად უფრო ძლიერად, ვიდრე ამ ეკლესიაში”, - აღნიშნა მან.
ამსტერდამი ამბობს, რომ მას შეუძლია თავისუფლად ისაუბროს პუტინის თანაგრძნობაში დადანაშაულების შიშის გარეშე, რადგან რუსეთის ფედერაცია მას მტრად თვლის და ქვეყანაში შესვლა აუკრძალა.
„არსებობს მკაცრი პიარ-აკრძალვა უკრაინის მთავრობის ან პრეზიდენტ ზელენსკის მისამართით ნებისმიერი კრიტიკის გამოთქმისა და ამის შედეგად ჩვენ არ ვიცით უკრაინის შიდა სიტუაციის კონტექსტი“, - ხაზს უსვამს ადვოკატი.
ის აღნიშნავს, რომ უმე-ის იერარქებისა და მორწმუნეების ყველა ბრალდება FSB-სთან კავშირში უსაფუძვლოა.
„ეს რომ სიმართლე ყოფილიყო, მტკიცებულებები ამ ოთხი მიტროპოლიტის წინააღმდეგ (უმე - რედ.) იქნებოდა დამაჯერებელი. და ყველა ბრალდება მაინც მტკივნეულად არაადეკვატურია. ერთი მიტროპოლიტის წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდება, რომელმაც 400 ბავშვი იშვილა, დაკავშირებულია სხვა ქრისტიანების ან სხვა სარწმუნოების წარმომადგენლების გრძნობების შეურაცხყოფასთან. ჩემი აზრით, ეს პოლიტიკური ნიშნის ბრალდებები“, - განაცხადა ადვოკატმა.