საქმეთ მმართველი:ფანარიონის პრეტენზიები ეკლესიისადმი გლობალიზაციის მსგავსია
ფანარიონის პრეტენზიები ეკლესიის მართვაზე, რომლებიც გლობალიზმის იდეებითაა აღსავსე, დროსთან შესაბამისობაშია. ამის შესახებ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩმა) თქვა Vesti.ua-სთან ინტერვიუში, სადაც ის კომენტარს აკეთებდა კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ბართლომეს განცხადებაზე „ეკლესიის შესახებ სწავლების გადახედვის“ აუცილებლობაზე და აღიარებაზე, რომ იქ არის პირველი „განსაკუთრებული უფლებებით“.
„უკვე ორი ათასი წელია მართლმადიდებელი ეკლესია ცხოვრობს კრებითი, ამქვეყნიური ენით რომ ვთქვათ, მართვის კოლეგიალური პრინციპით, - აღნიშნა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა. - და არავითარ ძირეულ ცვლილებას ის ამ ხნის განმავლობაში არ განიცდიდა, ვინაიდან არაერთხელ დაუმტკიცებია თავისი ქმედითუნარიანობა და გონივრულობა“.
იმაში, რომ ახლა დგება კრებითობაზე უარის თქმის საკითხი ერთი მართვის ცენტრის დამტკიცების სასარგებლოდ, მიტროპოლიტი ანტონი ხედავს, ერთი მხრივ, „შესაბამისობას დროსთან, რომელიც სავსეა წინსვლისა და გლობალიზაციის გამარჯვების იდეებით“.
„გასაგებია, რომ შესაბამისი პროცესები რელიგიურ სფეროსაც შეეხება, - განმარტა მან. - როგორც ის არის გასაგები, რომ მოლაპარაკება და მსოფლიო მართლმადიდებლობის ბედზე გავლენაც კი ბევრად ადვილია, როცა გაქვს მართვის ერთი ცენტრი და არა თხუთმეტი დამოუკიდებელი თავის მმართველობაში ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესია“.
მეორე მხრივ, დაამატა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა, „ფორმატის დამტკიცება „პირველი თანასწორების გარეშე“ შეიძლება მიმართული იყოს ეკუმენისტური პროცესების მაქსიმალური გარღმავებისკენაც. ვინაიდან ფანარს ექნება საშუალება უნიის ახალი ფორმების ძებნის საკითხი გამოიტანოს სრულიად მართლმადიდებლური გადაწყვეტის ფარგლებს გარეთ“.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ, მიტროპოლიტ ანტონის აზრით, „ახლა ჩვენს თვალწინ იქმნება მსოფლიო მართლმადიდებლობის არასრულყოფილი და მავნე ასლი“.