ხელისუფლება მსოფლიო საზოგადოებისგან ფარულად ვერ შეძლებს უმე-ის განადგურებას, - სახალხო დეპუტატი
უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიები სულ უფრო ნათელი ხდება მსოფლიოში და ეს უკრაინის ხელისუფლებას დიდი რეპუტაციის დაკარგვით ემუქრება, თქვა დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა.
„რელიგიის თავისუფლებაზე თავდასხმა და მორწმუნეთა უფლებების უხეში დარღვევა, რომელიც სანქცირებულია ხელისუფლების უმაღლეს უწყებებში, შეხვდა საზოგადოების უპრეცედენტო წინააღმდეგობას“, - წერს პარლამენტარი თავის ტელეგრამ-არხზე. – მაგრამ მათი უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის ყველა მცდელობას ყოველდღიურად ხელისუფლების რეპრესიული ქმედებები ეღობება. ასეთი თვითნებობა არ შეიძლება შეუმჩნეველი დარჩეს საერთაშორისო საზოგადოებისთვის“.
დეპუტატმა აღნიშნა, რომ ამერიკელი ჟურნალისტის ტაკერ კარლსონისა და ამერიკელი ადვოკატის ბობ ამსტერდამის ინტერვიუს ვიდეო ჩანაწერი, რომელიც განიხილავდა უმე-ის დევნას, უკვე ნახა აშშ-სა და ევროპის ქვეყნების 100 მილიონზე მეტმა მოქალაქემ, „ილონ მასკმა და სხვა საერთაშორისო საზოგადო მოღვაწეებმა გამოხატეს თავიანთი შეშფოთება.
სახალხო დეპუტატის თქმით, „ბობ ამსტერდამი არ ცდილობს თავისი რიტორიკის შერბილებას, ის აღშფოთებულია გამოვლენილი ფაქტებითა და მოვლენებით“.
„უკრაინის ხელისუფლებამ უნდა გააცნობიეროს, რომ მილიონობით მორწმუნის ეკლესიის ფარულად განადგურება შეუძლებელი იქნება და რეპუტაციის ზარალი უზარმაზარი იქნება. რაც მალე შეაჩერებენ ამ უკანონობას მით უკეთესია ყველასთვის - ხალხი, სახელმწიფო, მთავრობა“, - ხაზგასმით აღნიშნა არტემ დმიტრუკმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ევროპარლამენტის წევრებმა ნიდერლანდებიდან და გერმანიიდან მარსელ დე გრაფმა და იოახიმ კუსმა მიმართეს ევროკომისიას უკრაინის ხელისუფლების მიერ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნაზე რეაგირების მოთხოვნით.