როვენსკის ეპარქიის სოფელ ანოვკაში აკურთხეს ტაძარი
ღირსი ანტონი და თეოდოსი პეჩერსკების სახელობის ტაძარი სოფელ ანოვკაში. ფოტო: скриншот видео со страницы TV media groupв Facebook
2021 წლის 3 იანვარს კორეცკის რაიონის როვენსკის ოლქის სოფელ ანოვკაში აკურთხეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ღირსი ანტონი და თეოდოსი პეჩერსკების სახელობის ტაძარი, რომელიც მორწმუნეებმა ააშენეს სოფელ კოპიტოვში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის რეიდერების მიერ წმინდა იოანე ღვთისმეტყველის ტაძრის ძალადობრივად მიტაცების შემდეგ. პირდაპირი ტრანსლაცია მოქმედების ადგილიდან წარმოებდა TV media group  Facebook-გვერდზე.
ტაძრის საზეიმო კურთხევა და საღვთო ლიტურგია აღასრულა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩმა) როვენსკის ეპარქიის დუბენსკის ეპისკოპოსთან  პიმენთან (ვოიტთან), ბორისპოლის ეპარქიის ზგუროვსკის ეპისკოპოსთან ამბროსისთან  (ვაინაგისთან) და როვენსკის ეპარქიის ღვთისმსახურებთან თანამსახურებაში.
ლიტურგიაზე ლოცულობდა როვენსკისა და ოსტროჟის მიტროპოლიტი ბართლომე, იუწყება როვენსკის ეპარქიის პრეს-სამსახური.
შეგახსენებთ, რომ 2019 წლამდე სოფელი ანოვკა მიაკუთვნეს სოფელ კოპიტოვოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა იოანე ღვთისმეტყველის სამრევლოს. 2019 წლის 13 აპრილს უკრაინაში  მართლმადიდებელი ეკლესიის აქტივისტებმა უკრაინის უშიშროების სამსახურისა და პოლიციის მხარდაჭერით მიიტაცეს წმინდა იოანე ღვთისმეტყველის ტაძარი. რეიდერული იერიშის დროს ისინი სასტიკად გაუსწორდნენ ტაძრის წინამძღვარს და მრევლს, რის შედეგადაც ერთი მორწმუნე ქალო ჰოსპიტალიზირებული იყო, წინამძღვრისთვის კი საჭირო გახდა „სასწრაფო დახმარების“ მანქანის გამოძახება.
ანოვკაში ტაძრის აშენება დაიწყო 2020 წლის ივნისის დასაწყისში, ახლანდელი მნათის ნიკოლოზ გავრილიუკის მიწის  ნაკვეთზე. ფულს აგროვებდნენ მთელ მართლმადიდებლურ გაერთიანებაში.
2020 წლის 15 სექტემბერს ღირსი ანტონი და თეოდოსი პეჩერსკების ხსენების დღეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანების სოფელ ანოვკას ახალ ტაძარში ჩატარდა პირველი ლიტურგია, რომელიც აღასრულა დუბენსკის ეპისკოპოსმა პიმენმა.