ტრანსკარპატიის ლუგაში ფორმიანებმა შეამტვრიეს კარები და დაიკავეს ტაძარი
სამხედრო ფორმაში ჩაცმულები არ უშვებენ მრევლს ტაძარში. ფოტო: скриншот ФБ-страницы о. Владимира Легача
დილით ადრე 2023 წლის 11 ნოემბერს რახოვის რაიონის სოფელ ლუგში ზაკარპატიაში უცნობმა ადამიანებმა კამუფლაჟში კერძო დაცვის ფირმა Armor-ის შევრონებთან ერთად პოლიციისა და სამხედროების დახმარებით გადაჭრეს საკეტები და დაიკავეს უმე-ს სულიწმიდის სახელობის ტაძარი - განუცხადა მჟკ-ს ტაძრის მრევლმა.
ტაძრის წინამძღოლ დეკანოზ ვლადიმირ ლეგაჩის ფეისბუქ-გვერდზე გამოქვეყნდა მოვლენის ვიდეოტრანსლაცია.
გადაკეტეს კარები და ბლოკირება მოახდინეს მრევლისთვის ტერიტორიის მოხვედრის მხრივ. მათი სიტყვებით, ისინი აწარმოებენ უმე-ს თემის „ქონების აღრიცხვას“. ერთ-ერთ მრევლს, რომელმაც შეძლო შეღწევა ტაძარში და ახორციელებდა გადაღებას, თავს დაესხნენ, გააგდებინეს ტელეფონი და გააძევეს ტაძრის ტერიტორიის საზღვრებს გარეთ.
შეგახსენებთ, 2023 წლის 30 ივლისს სოფლის მაცხოვრებელთა ჯგუფმა, რომელთა შორისაც იყვნენ უნიატების წარმომადგენლები, მაგრამ არ იყვნენ საეკლესიო თემის წევრები, მოახდინა უკანონო „შეკრება“ მეუ-ში ტაძრის გადაყვანაზე.
ამავე დროს სულიწმიდის ტაძრის თემმა მრევლის კრებაზე, რომელიც შედგა 23 ივლისს, ერთხმად ხმა მისცა იმას, რომ დარჩენილიყო უმე-ს შემადგენლობაში. მორწმუნეებმა თავიანთი გადაწყვეტილება დააფიქსირეს ოქმში და წერილობით ამცნეს მასზე ზაკარპატიის სამხარეო სახელმწიფო ადმინისტრაციას და სსა-ს კულტურის დეპარტამენტის დირექტორს. ტემში ფიქსირებული წევრობაა.
2023 წლის 2 სექტემბერს რამოდენიმე ათეული ადამიანი მეუ-ს „მღვდელის“ რუსლან კოჩერჟუკის მეთაურობით შეეცადა შეეღწია ტაძარში. მრევლმა შეძლო ტაძრის დაცვა. სულიწმიდის ტაძარი აიგო 2008 წელს ტაძრის თემის ძალისხმევით. მშენებლობის მთავარი სპონსორის ვაჟი ეკლესიის დამცველთა შორისაა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ჩეჩელიევკაში ადამიანებმა ბალაკლავებში დაიკავეს უმე-ს წმინდა საფარველის სახელობის ტაძარი.