სახალხო დეპუტატი: თუ ფორმაში ჩაცმული კაცი მღვდელს სცემს, ის უბრალოდ ფორმაში ჩაცმული ბანდიტია
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა თქვა, რომ ისინი, ვინც სამხედრო ფორმაში არბევენ ეკლესიებს, თავს ესხმიან მორწმუნეებსა და მღვდლებს, არიან ბანდიტები ფორმაში, რომლებიც "სწორად" არ იქცევიან. ამის შესახებ სახალხო დეპუტატმა ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნებულ მიმართვაში განაცხადა.
ტრანსკარპატიის სოფელ ლუგში ეკლესიის ჩამორთმევის კომენტირებისას, დმიტრუკმა აღნიშნა, რომ უსაფრთხოების კომპანია Armor-ის წარმომადგენლებმა, რომლებიც თავს დაესხნენ ორსულ ქალს და უმე-ის მღვდელს, შეურაცხყოფა მიაყენეს უკრაინელი დამცველების ღირსებას.
„ძალიან ცუდი პრაქტიკაა, როცა რიგითი ბანდიტები, ჩვენი სახელმწიფოს მტრები, იცვამენ სამხედრო ფორმას და ამით ამართლებენ თავიანთ საქციელს. არ მესმის, რატომ არის პოლიცია უმოქმედო მდგომარეობაში. თუ ადამიანი იცვამს სამხედრო ფორმას, ეს ავტომატურად არ ნიშნავს იმას, რომ ის სწორად იქცევა და მისი საქციელი მისაღებია. ბანდიტი, რომელიც სამხედრო ფორმას ჩაიცვამს, ავტომატურად არ ხდება კარგი ადამიანი. თუ უკანონო ქმედებებს ჩაიდენს, სამხედრო ფორმაში ჩაცმული კრიმინალია“, - განაცხადა მან.
მჟკ-ს ცნობით, უსაფრთხოების კომპანია Armor შეიქმნა უკრაინის შეიარაღებული ძალების 128-ე ბრიგადის ყოფილი სამხედროების ბაზაზე. ადგილობრივი მაცხოვრებლების თქმით, ორგანიზაციის წევრები არაერთხელ დაემუქრნენ მორწმუნეებს ფიზიკური ზიანის მიყენებით და ამის მიზეზად კონტუზიას ასახელებდნენ.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 11 ნოემბერს დაცვის კომპანია Armor-ის ხელმძღვანელი მიხაილ მოისიუკი სოფელ ლუგში თავს დაესხა ორსულ ქალს და უმე-ის ეკლესიის მოძღვარს.