კულტურის სამინისტროს სჭირდება სახსრები ჩერნიგოვში უმე-ის ეკლესიების „მუზეუმად გადასაქცევად“
კულტურის სამინისტრომ გამოაცხადა „ანტიკური ჩერნიგოვის ეროვნული არქიტექტურული და ისტორიული ნაკრძალის სახელმწიფო ქონების მიღებისა და გადაცემის კომისიის“ სამუშაოების დასრულება. ამის შესახებ სამინისტროს ვებგვერდზე იუწყება.
ოფიციალური პირების თქმით, კომისიამ შეისწავლა ელეცკის და სამების მონასტრების, ფერისცვალების საკათედრო ტაძრის, პიატნიცკაიასა და ეკატერინეს ეკლესიების 18 ობიექტი, რომლითაც სარგებლობდა უმე-მს.
როგორც სამინისტროში ირწმუნებიან, ობიექტები „არადამაკმაყოფილებელ მდგომარეობაშია“ და საჭიროებს სარემონტო, აღდგენითი და კონსერვაციის სამუშაოებს.
კომისიამ ასევე რეკომენდაცია გაუწია „ძეგლების მუზეუმად გადაქცევას“.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, „ამას წინ უნდა უძღოდეს გადაუდებელი ყოვლისმომცველი კვლევითი და საპროექტო სამუშაოები, რომელიც დასრულდება მიმდინარე წლის ბოლომდე“.
„კომისიამ ნაკრძალის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელს ანდრეი ლესოვოს ხელმოწერისთვის წარუდგინა ეროვნული არქიტექტურული და ისტორიული ნაკრძალის „ანტიკური ჩერნიგოვის“ სახელმწიფო ქონების მიღებისა და გადაცემის მოწმობა, რომელიც ადასტურებს სახელმწიფო ქონების ნაკრძალის სარგებლობაში გადაცემას - 18 ობიექტი ჯამში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მჟკ ასევე წერდა, რომ კულტურის სამინისტრომ არაეფექტურად დახარჯა მუზეუმებისთვის გამოყოფილი 4,2 მილიარდი.