მედიამ „ამხილა“ მეუ, საზოგადოებრივი პალატის შეთქმულება ფილარეტის წინააღმდეგ
Telegram-არხი «Churcher», რომლის ადმინისტრაცია სიმპატიას გამოხატავს უკრაინელი განხეთქილების წევრებისადმი, ირწმუნება, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესია და უკრაინის პრეზიდენტის ოფისი თითქოს მონაწილეობენ ფილარეტ დენისენკოს წინააღმდეგ შეთქმულებაში.
2021 წლის 11 იანვარს ერთ-ერთ პოსტში არხის ავტორებმა შეგვახსენეს თავისი ბოლოდროინდელი განცხადებები უკრაინაში მართლმადიდებელ  ეკლესიასა და საზოგადოებრივ პალატას შორის შეთანხმებების შესახებ, რომ, თუ ფილარეტი უარს იტყვის თანამშრომლობაზე, დაიწყება მისი დისკრედიტაციის კამპანია. ამის დასტურად «Churcher»-ში მოიყვანეს იოანე (ევსტრატე) ზორიას სიტყვები, სადაც ის ამბობს, რომ „ასობით პატივცემული ადამიანი ცდილობს გააგებინონ მას (ფილარეტს - რედ.), მაგრამ ყველა ერთხმად ამბობს - მას არ ესმის“.
უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის სპიკერის სიტყვებით, დენისენკო თითქოს „დარწმუნებულია, რომ უახლოეს მომავალში მოსკოვი „მიანიჭებს  ნამდვილ ავტოკეფალიას უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიას“ და ის, პატრიარქი ფილარეტი, გახდება „ამ ნამდვილი ავტოკეფალური ეკლესიის პატრიარქი“. ამისთვის საჭიროა მხოლოდ „მოლოდინი“ და „სიმტკიცე“.
არხ «Churcher»-ის ავტორები ჯერ კიდევ ოქტომბერში წერდნენ, რომ პრეზიდენტის ოფისში „დადის ხმები რაღაც საიდუმლო მოლაპარაკებებზე უკრაინაში მართლმადიდებელ  ეკლესიასა და კიევის საპატრიარქოს უკრაინის  მართლმადიდებელ  ეკლესიას შორის“, რომლებიც „წარმოებს ერმაკის ხალხის შუამავლობით (საზოგადოებრივი პალატის ხელმძღვანელი ანდრეი ერმაკი - რედ.)“.
არხის ინფორმაციით, ფილარეტმა წამოაყენა პირობები „წინადადების ფორმატში, რომელზეც უარის თქმა ძნელია“. ეს  მდგომარეობს იმაში, რომ დენისენკო „ბრუნდება სინოდში და იტოვებს იმ სამრევლოებს, რომლებმაც უარი თქვეს უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში შესვლაზე“, „მისი დღევანდელი იერარქია მიიღება as is, ეპისკოპოსის ხარისხში“, ფილარეტს რჩება სახლი პუშკინზე და ვლადიმერის ტაძარი, ხოლო  სამრევლოები დიასპორაში გადადიან ფანართან.
«Churcher» ამტკიცებს, რომ ამ „თემაში“ მონაწილეობას იღებდა პირთა მაქსიმალურად ვიწრო წრე - ეპიფანე დუმენკო, ევსტრატე ზორია, „ეპისკოპოსი“ დიმიტრი (ალბათ, დიმიტრი რუდიუკი - რედ.) და რამდენიმე დაახლოვებული ადამიანი. „სინოდი არ დანიშნეს იმიტომ, რომ არ  გახმაურებულიყო. აგრეთვე შეიმუშავეს  მემორანდუმის პროექტი“, - ამბობენ არხის ავტორები.
«Churcher» წერს, რომ „გეგმა ავანტიურულია, მაგრამ უსარგებლო არ იქნება მისი მონაწილეებისთვის. უკრაინაში მართლმადიდებელი  ეკლესიის კვლავ გაერთიანებით, ზელენსკი თავის „წინამორბედს“ პეტრეს ართმევს დიდებას და იღებს ბონუსს "СН" („ხალხის მსახური“) დაცემული რეიტინგისთვის. უკრაინაში მართლმადიდებელი  ეკლესია, თუმცა დიდ ფასად, მაგრამ იღებს ერთიანობას და განვითარების პერსპექტივებს. ფანარს შეუძლია კვლავ იმუშავოს უკრაინის ერთიანი ავტოკეფალური ეკლესიის აღიარებაზე“. თუმცა დენისენკომ თანამშრომლობაზე უარი თქვა.
სწორედ ამიტომ «Churcher»-ში თვლიან, რომ ძალაში შევიდა „გეგმა ბ“, რომლის არსი მდგომარეობს მორწმუნეთა წინაშე ფილარეტის დისკრედიტაციაში, ხმების გავრცელებაში, თითქოს  მას სურს შეუერთდეს უკრაინაში მართლმადიდებელ  ეკლესიას.
პირველი ნაბიჯი იქნება დადანაშაულება პრესაში (ის, რომ დენისენკოს სურს შეუერთდეს უკრაინაში მართლმადიდებელ  ეკლესიას, - რედ.), მეორე - ფილარეტის  ფეიკ-წერილების პუბლიკაცია მოსკოვის საპატრიარქოსადმი თხოვნით მიიღონ ის, მთელი თავისი სამრევლოთი და უძრავი ქონებით, კიევის საპატრიარქოს უკრაინის  მართლმადიდებელ  ეკლესიაში“, რაც ნებას მისცემს „საბოლოოდ ჩამოართვას სტარეცს, მის იერარქებს და სასულიერო პირებს მთელი უძრავი ქონება“, - თვლიან არხის ავტორები.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ლიკვიდირებულმა კიევის საპატრიარქოს უკრაინის  მართლმადიდებელმა   ეკლესიამ მიმართა სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელს ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების საკითხებში ელენე ბოგდანს „არ ისარგებლოს დამამცირებელი შტამპებით, რომლებიც   უკრაინაში  მართლმადიდებელ   ეკლესიაშია მოგონილი“ და არ დაუქვემდებაროს პრობლემა მხოლოდ ფილარეტის სტატუსს.