ჩეხოსლოვაკიის ეკლესიის სინოდმა გააკრიტიკა კიევი უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიების გამო
2023 წლის 9 ნოემბერს ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში გაიმართა სინოდის სხდომა, იუწყება ჩსმე-ს ოფიციალური ვებგვერდი.
სინოდის ერთ-ერთი გადაწყვეტილება უკრაინის ხელისუფლების მიერ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნას მიეძღვნა.
გადაწყვეტილებები მიუთითებს იმაზე, რომ სინოდის წევრებმა გაეცნენ „უკრაინის ამჟამინდელი ხელისუფლების უკანონო ქმედებებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების მიმართ“.
„ამის გათვალისწინებით, წმინდა სინოდის წევრებმა სოლიდარობა გამოუცხადეს დევნილებს. ისინი მკაცრად მიუთითებენ, რომ თავისუფალ და დემოკრატიულ საზოგადოებაში მიუღებელია ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევა და რელიგიის თავისუფლების შეზღუდვა. ნებისმიერი სახის დაშინება, იძულება და შევიწროება არის შეუსაბამო, არაგონივრული და მიუღებელი“, - ნათქვამია გადაწყვეტილებაში.