გაერომ აღნიშნა უკრაინაში მორწმუნეების მიმართ ძალადობის ზრდა
გაეროს უშიშროების საბჭოს სხდომაზე 2023 წლის 17 ნოემბერს, რომელიც ეძღვნებოდა უკრაინაში რელიგიის თავისუფლებას, ილზე ბრენდს კეჰრისმა, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში გენერალური მდივნის თანაშემწემ (OHCHR) აღნიშნა მორწმუნეების მიმართ ძალადობის ზრდა. კეჰრისის ანგარიში გაეროს ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
მან აღნიშნა, რომ 2022 წლის თებერვალში უკრაინაში რუსეთის შეჭრის დაწყებიდან, მეუ-ს მხრიდან უმე-ს მიმართ კონფლიქტების რაოდენობა მკვეთრად გაიზარდა.
„სამწუხაროდ, უკრაინის სამართალდამცავი ორგანოების პასუხი ამ საქმეებზე არაადეკვატური იყო, მათ ვერ შეძლეს ინციდენტების საკმარისად გამოძიება და ზომების მიღება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წევრების დასაცავად“, - აღნიშნა კეჩრისმა.
მან ასევე აღნიშნა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის 68 სასულიერო პირის წინააღმდეგ გამოძიება. კეჰრისის თქმით, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისი 44 ასეთ შემთხვევაზე ახორციელებს მონიტორინგს და ამ 44-დან, „სულ მცირე 26 საქმეში, რომელიც ეხება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირებს, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისმა გამოხატა შეშფოთება სისხლის სამართლის პროცესის სამართლიანობასთან დაკავშირებით“.
კეხრისის თქმით, 2022 წლის თებერვლიდან გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისმა დაფიქსირდა ფიზიკური ძალადობის 10 და ძალადობის მუქარის ექვსი შემთხვევა სხვადასხვა მართლმადიდებლური თემის მრევლს შორის დავის შედეგად. უკრაინის სამართალდამცავი ორგანოების პასუხმა ამ საქმეებზე არ მისცა მათ საშუალება საკმარისად გამოეძიათ ინციდენტები და მიეღოთ ზომები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წევრების დასაცავად, დასძინა კეჰრისმა.
ის ასევე შეეხო რადას მიერ მიღებულ 8371 კანონპროექტს, რომელიც კრძალავს უმე-ს. მან მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას გადახედონ ტექსტს და „დაადგინონ შემოთავაზებული შეზღუდვების კონკრეტული ლეგიტიმური მიზანი“.
მჟკ წერდა, რომ აშშ-ს რელიგიის თავისუფლების კომისიამ მიმართა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურს უმე-თან არსებული ვითარების გამო.