ფანარის მეთაური: ჩვენ კათოლიკეებთან ერთად ერთიანობის შეუქცევად გზას ვადგავართ
2023 წლის 23 ნოემბერს პატრიარქმა ბართლომეომ განაცხადა, რომ გზა ყველა ქრისტიანის ერთიანობისკენ შეუქცევადია, იუწყება orthodoxianewsagency.gr.
ნეაპოლის პონტიფიკური უნივერსიტეტის „თეოლოგიის საპატიო დოქტორის“ ხარისხის წარდგენისას პატრიარქმა ბართლომემ კათოლიკეებს გაუზიარა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ინიციატივების შესახებ „მეოცე საუკუნეში აღმოსავლეთისა და დასავლეთის ქრისტიანებს შორის ახალი დაახლოების მიზნით“.
მისი წინამორბედების როლის გახსენებისას - ეკუმენისტების, პატრიარქების - მელეტისა და ათენაგორას, როგორც ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს წარმოშობის მთავარი ინიციატორების, ასევე კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსა და კათოლიკეებს შორის ანათემის ურთიერთმოხსნის გახსენებისას ფანარის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ ყველა ეს ნაბიჯი მიუთითებს „შეუქცევად გზაზე ყველა ქრისტიანული ეკლესიის ერთიანობისკენ“.