საოლქო საბჭომ დაგვიანებით მოუწოდა უშიშროების ძალებს, უმე-სთვის კრემენეცის საკათედრო ტაძარის ჩამორთმევისკენ
ტერნოპოლის რაიონული საბჭოს სხდომა 2023 წლის 30 ნოემბერს. ფოტო: tor.gov.ua
ტერნოპოლის რაიონულმა საბჭომ გადაწყვიტა მიმართოს უუს-ს და ეროვნული პოლიციის რეგიონალურ განყოფილებას და იუსტიციის სამინისტროს დასავლეთ რეგიონთაშორის დეპარტამენტს მოწოდებით „გადაუდებელი ზომები მიიღონ წმინდა ნიკოლოზის საკათედრო ტაძრის შენობების სახელმწიფოს მფლობელობაში დასაბრუნებლად. “- წერს საკრებულოს პრესსამსახური.
დეპუტატებმა ეს გადაწყვეტილება მიიღეს 2023 წლის 30 ნოემბერს რეგიონული საბჭოს სხდომაზე, რომელიც დაიწყო იმ დროს, როდესაც პოლიციამ უკვე წაართვა უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის შენობების კომპლექსი და გამოასახლა რელიგიური სასწავლებლის სტუდენტები. როგორც მჟკ იტყობინება, თავდასხმა ტაძრის ტერიტორიაზე დილის 5:30 საათზე დაიწყო.
სხდომიდან რამდენიმე საათის შემდეგ, რეგიონული საბჭოს თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ, ვლადიმერ ბოლეშჩუკმა იმედი გამოთქვა, რომ „სამართალდამცავი ორგანოების ჩარევა აღადგენს სამართლიანობას და ტაძრის შენობას უკრაინის სახელმწიფოს ან ნამდვილ უკრაინულ ეკლესიას მიაკუთვნებენ.”
„უფრო მეტიც, დარწმუნებული ვარ, რომ ეს ნაბიჯი წარმოუდგენელ ბიძგს მისცემს დეკომუნიზაციისა და დეკოლონიზაციის პროცესს“, - განაცხადა ბოლეშჩუკმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ინტერნეტში გაჩნდა კრემენეცის სასულიერო სასწავლებლის ძალით დაკავების დეტალები, რომელიც მდებარეობს უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის ტერიტორიაზე.