უფლებადამცველებმა გაეროში უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე ისაუბრეს
გაეროს უმცირესობათა საკითხებზე ფორუმის მე-16 სესიაზე, უფლებადამცველი ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა გაეროს საკონსულტაციო სტატუსის მქონე ორგანიზაციასთან „საზოგადოებრივი ადვოკატირება“ განიხილეს უმე-ის მორწმუნეებისა და სასულიერო პირების უფლებების დარღვევის ფაქტები გაეროს წარმომადგენლებთან, რომელთა მანდატი მოიცავს ეთნიკური, ეროვნული და რელიგიური თემების უფლებების დარღვევის საკითხების განხილვას, იუწყება ვებგვერდი Protiktor.
გავრცელებული ინფორმაციით, ფორუმში მონაწილეობა მიიღო გაეროს ადამიანის უფლებების საბჭოს პრეზიდენტმა ჰ.ე. ვაქლავ ბალეკი, გაეროს სპეციალური მომხსენებელი უმცირესობების საკითხებში ბ-ნი ნიკოლას ლევრატი, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და უფლებადამცველი საზოგადოების წარმომადგენლები.
უფლებადამცველებმა განიხილეს უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევის შესახებ სპეციალური საერთაშორისო პროცედურებზე ინდივიდუალური საჩივრების შეტანის პერსპექტივები.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „საზოგადოებრივი ადვოკატირების“ ხელმძღვანელმა ოლეგ დენისოვმა, ფორუმზე მუშაობის კომენტირებისას განაცხადა: „ჩვენ ვცდილობთ საერთაშორისო საზოგადოების მაქსიმალური ყურადღება მივაქციოთ ისეთ პრობლემებს, როგორიცაა უმე-ის აკრძალვის კანონი, სახელის გადარქმევის შესახებ კანონი, ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ მასობრივი გადაწყვეტილებების მიღება უმე-ის ორგანიზაციებისგან მიწის ნაკვეთების ჩამორთმევის შესახებ, სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა უმე-ის მორწმუნეების წინააღმდეგ“.
მისი თქმით, უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის განხილვაზე განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა 2023 წლის 20 ნოემბერს ჩერკასში, ღვთისმშობლის შობის მონასტრის შენობების ჩამორთმევის დროს ძალადობის ინციდენტზე.
„მორწმუნეები კვლავ სცემეს, სავარაუდოდ, უსაფრთხოების ძალების წარმომადგენლებმა. ახლა მიმდინარეობს მუშაობა დარღვევების მტკიცებულებების აღრიცხვაზე და როგორც კი ეს მტკიცებულება საკმარისი იქნება საერთაშორისო სამუშაოსთვის, ჩვენ უზრუნველვყოფთ როგორც სამართლებრივი დოკუმენტების წარდგენას ადამიანის უფლებების დაცვის საერთაშორისო პროცედურებში, ასევე ამ საქმის სათანადო მედია საჯაროობას“, - განაცხადა დენისოვმა.
მჟკ წერდა, რომ დენისოვის თქმით, ვენეციის კომისიის მიერ უმე-ის შესახებ კანონის ექსპერტიზა ხელისუფლების სასარგებლოდ არ ჩატარდება.