მიტ. ლონგინის სასამართლო პროცესი კვლავ გადაიდო "დაზარალებულთა" გამოუცხადებლობის გამო
მიტროპოლიტი ლონგინი და მისი ადვოკატი გერცაევსკის სასამართლოს წინ. ფოტო: скриншот видео Telegram-канала «Миряни»
2023 წლის 5 დეკემბერს ბანჩენის მიტროპოლიტ ლონგინის სასამართლო პროცესი კვლავ გადაიდო სასამართლო პროცესზე "დაზარალებულთა" მორიგი გამოუცხადებლობის გამო. ამის შესახებ ეპისკოპოსის ადვოკატმა განაცხადა უმე-ის მორწმუნეეთან საუბრისას, რომლებიც ეპისკოპოსის მხარდასაჭერად შეიკრიბნენ ჩერნივცის რაიონის ქალაქ გერცაში, რაიონული სასამართლოს შენობაში. გამოსვლის ვიდეო ტელეგრამის არხმა „ერისკაცები“ გამოაქვეყნა.
„დაზარალებული“ მხარე არ მოსულა“, - თქვა ადვოკატმა. ”ჩვენ არ ვიცით, არსებობენ ეს ადამიანები თუ არა.”სასამართლოს არც ერთ სხდომაზე არ გამოცხადებულან, პროცესის დაწყებამდე მათი სახელით მუდამ სხვა გამოდის და წარადგენს განცხადებას, რომ ითხოვენ სხდომის ჩატარებას მათი მონაწილეობის გარეშე. ამის გამო სასამართლო მათ არ აჯარიმებს და არც იძულების ზომას მიმართავს. ვიმედოვნებთ, რომ „დაზარალებულები“ მაინც მოიკრეფენ გამბედაობას და სასამართლო სხდომაზე გამოცხადდებიან. თუ მიაჩნიათ, რომ მათი რელიგიური უფლებები დაირღვა, მაშინ ისინი უნდა გამოცხადდნენ სასამართლოში“.
ადვოკატის თქმით, შემდეგი სასამართლო სხდომა 21 დეკემბერს არის ჩანიშნული, თუმცა, სავარაუდოდ, ის არ გაიმართება.
„ეპისკოპოსი მკურნალობას გაივლის და, სავარაუდოდ, ექიმები მას შეხვედრაში მონაწილეობის საშუალებას არ მისცემენ“, - განაცხადა ადვოკატმა.
მიტროპოლიტ ლონგინის თქმით, "დაზარალებულების" მიერ სასამართლო პროცესის გაჭიანურების გამო, ის ვერ იწყებს ონკო დაავადების მკურნალობას.
„დღეს მე მივაწოდე ყველა დოკუმენტი, სადაც ნათქვამია, რომ სამი წლის წინ ავთვისებიანი სიმსივნის გამო სამი ოპერაცია გამიკეთდა“, - თქვა მეუფემ. - ქიმიოთერაპიის კურსი უნდა გავიარო. უკვე ერთი წელია ვერ ვახერხებ მკურნალობას, რადგან არ მიშვებენ. მე კი სასამართლოში მარტამდე ვერ გამოვცხადდები, რადგან ჯანმრთელობაზე უნდა ვიზრუნო“.
სასამართლოსთან შეკრებილი ხალხი მიტროპოლიტ ლონგინის წინააღმდეგ სასამართლო პროცესის შეწყვეტას ითხოვდა და შეძახილებით ამხნევებდა „არ ვარ დამნაშავე!“ და "სირცხვილი!"
როგორც მჟკ წერდა, 2023 წლის 17 ნოემბერს მიტროპოლიტ ლონგინის სასამართლო პროცესი გადაიდო „დაზარალებულთა“ გამოუცხადებლობის გამო. სასამართლო პროცესზე ეპისკოპოსი შეუძლოდ გახდა.
მჟკ ასევე წერდა, რომ 2023 წლის 5 დეკემბერს ასობით ადამიანმა მიიღო მონაწილეობა მიტროპოლიტ ლონგინის მხარდასაჭერ აქციებში უკრაინის საელჩოებში ბუქარესტში და კიშინიოვში.