მეუ-ს "კაპელანს" ემუქრება 12 წელი პოლიციის თანამდებობების "ვაჭრობისათვის"
როვნოში მეუ-ს კაპელანს ტარას ვოლიანიუკს, რომელიც "ვაჭრობდა" თანამდებობებით პოლიციაში, შესაძლოა მიუსაჯონ 12 წლით თავისუფლების აღკვეთა ქონების კონფისკაციით, იუწყება როვენის საოლქო პროკურატურა.
შეგახსენებთ, რომ როვნოში პოლიციელი თანამზრახველებთან ერთად "ყიდდა" პატრულისათვის ხელმძღვანელ თანამდებობას პოლიციის ერთ-ერთ რაიონულ განყოფილებაში 100 ათას აშშ დოლარად, ერთ-ერთი თაღლითი აღმოჩნდა 41 წლის მეუ-ს "მღვდელი" "დეკანოზი" ტარას ვოლიანიუკი. 2020 წლის 6 ნოემბერს 21 400 აშშ დოლარის ავანსად მიღებისას ბრალდებულები დააკავეს.
ორი კვირის წინ ვოლიანიუკმა დაწერა განცხადება გადარიცხვაზე. ცხადი გახდა, რომ "მღვდელი" მეუ-ს კაპელანი იყო, და ამ ინციდენტის შემდეგ სასწრაფოდ მოხსნეს თანამდებობიდან. ფაქტიურად ჯერ კიდევ რჩება "მღვდლად", მაგრამ "ღვთისმსახურებას" ის არ ატარებს.
როვენის საოლქო პროკურატურამ გადააგზავნა როვენის საქალაქო სასამართლოში ბრალდების აქტი 2 პირზე, რომლებსაც წაუყენებენ ბრალდებას სხვისი ნივთის მოტყუებით დაუფლების მცდელობაში და ნდობის ბოროტად გამოყენებაში (თაღლითობა),  ჩადენილი განსაკუთრებულად დიდი ოდენობით და წინასწარი ჯგუფური შეთანხმებით (ნ.3 სტ.15, 4 სტ. 190 უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსით). სტატიის სანქცია ითვალისწინებს დანაშაულის სასჯელს თავისუფლების აღკვეთით 5 დან 12 წლამდე ქონების კონფისკაციით.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, როვნოში მეუ-ს კლირიკი დააკავეს ქრთამის აღების დროს პოლიციაში სასურველი დანიშვნისათვის.