ცნობილი გახდა, სად დაკრძალავენ რომის პაპს
რომის პაპმა ფრანცისკემ განაცხადა, რომ არ სურს დაკრძალონ ვატიკანში, რადგან მას უკვე არჩეული აქვს თავისი დაკრძალვის ადგილი, იუწყება გამოცემა «Вима Ортодоксия».
მექსიკურ ტელეარხ N+-თან ინტერვიუში რომის პაპმა ფრანცისკემ თქვა, რომ მან ითხოვა დაკრძალონ სანტა მარია მაგიორეს ბაზილიკაში, რომელიც მდებარეობს რომის ცენტრალურ მატარებლის სადგურთან Termini.
ამ ეკლესიაში დაბრძანებულია ღვთისმშობლის ბიზანტიური ხატი Salus Populi Romani ("რომაელი ხალხის ხსნა"), რომლის წინაშეც პაპი ლოცულობს ყოველი მოგზაურობიდან დაბრუნებისას.
”მე მინდა ამ ეკლესიაში დამკრძალონ გარდაცვალების შემდეგ ჩემი დიდი რწმენის გამო”, - თქვა ფრანცისკემ.
მჟკ წერდა, რომ პაპმა გაათავისუფლა რკე-ის ეპისკოპოსი ამერიკაში, რომელიც აბორტისა და ლგბტ ადამიანების წინააღმდეგ გამოვიდა.