იურაში: ჩვენ ვარწმუნებთ პაპს, რომ უმე არის ანტიქრისტიანული სტრუქტურა
იურაში არწმუნებს პაპს, რომ უმე ანტიქრისტიანული სტრუქრურაა უკრაინაში. ფოტო: Фейсбук посольства Украины в Ватикане
უკრაინის ელჩმა ვატიკანში, ანდრეი იურაშმა უკრაინულ რადიოსთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ ის მუდმივად მუშაობს, რომ დაარწმუნოს პაპი ფრანცისკე უმე-ის ანტიქრისტიანულობაში, რომ მათ უკრაინაში არავინ დევნის.
უკრაინის ელჩი ვატიკანში ეუბნება პაპს, რომ არავინ დევნის უმე-ს.
ჟურნალისტის კითხვაზე, აკვირდება თუ არა პაპი ჩვენს ბრძოლას მოსკოვის ეკლესიის წინააღმდეგ, იურაშმა დადებითად უპასუხა.
”ერთმნიშვნელოვნად აკვირდება. როდესაც დაიწყო რუსული პროპაგანდის მიერ პროვოცირებული მანიპულაციები, რომ უკრაინა თითქოს ვიღაცას დევნიდა და არღვევდა ადამიანის უფლებებს, პაპს გარკვეული გზავნილები მისცეს და ის ცდილობდა გარკვეულიყო“, - თქვა იურაშმა და განმარტა, რომ მან და მისმა კოლეგებმა „რამდენჯერმე მოგვაწოდეს დეტალური ახსნა სოციოლოგიური მონაცემებითა და გათვლებით“.
მისი თქმით, ამან იმუშავა და ვატიკანმა არ გამოაქვეყნა განცხადება, რომელიც გამოხატავდა "შეშფოთებას" უკრაინის ხელისუფლების უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიების შესახებ.
„ჩვენ მუდმივად ვაცნობებთ და განვმარტავთ, რომ ეს არავითარ შემთხვევაში არ არის უფლებების დარღვევა. ჩვენ ვსაუბრობთ ომის რეალური იდეოლოგიური მოკავშირის, ანუ სტრუქტურის აღმოფხვრაზე, რომელიც რეალურად ანტიქრისტიანულია თავისი არსით“, - განაცხადა იურაშმა.
მჟკ-მ დაწერა, რომ ევროკავშირის სახალხო დეპუტატი ჩიოდა, რომ "უცხოელ პარტნიორებს" არ ესმით უმე-ის საფრთხე.