„კათოლიკური“ შობა სამუშაო დღედ გამოცხადდა, ხოლო „მართლმადიდებლური“ - დასვენების დღედ
პრემიერმა დენის შმიგალმა განაცხადა, რომ კათოლიკური შობა დასვენების დღე არ იქნება. ფოტო: ФБ-страница Шмыгаля
2023 წლის 25 დეკემბერი სამუშაო დღე იქნება, მიუხედავად იმისა, რომ ხელისუფლებამ „კათოლიკური შობის“ სახელმწიფო სტატუსი მიანიჭა და დასვენების დღედ გამოაცხადა. საომარი მდგომარეობის პერიოდში ეს დღე სამუშაო დღე იქნება“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა დენის შმიგალმა მინისტრთა კაბინეტის სხდომაზე. გამოსვლის ამსახველი ვიდეო მან ფეისბუქზე გამოაქვეყნა.
„წელს, პირველად მთელს უკრაინაში, ჩვენ აღვნიშნავთ ქრისტეს შობას ახალი სტილით, 25 დეკემბერს“, - თქვა შმიგალმა, არ დაუკონკრეტებია ნაცვალსახელის „ჩვენ“ მნიშვნელობა. - ომის დასრულების შემდეგ ეს დღე იქნება დღესასწაული და დასვენების დღედ გამოცხადდება. მაგრამ ახლა ომია. შესაბამისად, ყველა სახელმწიფო დაწესებულებისთვის 25 დეკემბერი იქნება სამუშაო დღე, ასევე კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სამსახურისთვის“.
ამავდროულად, 2024 წლის 7 იანვარი, როდესაც უმე აღნიშნავს შობას, ემთხვევა კვირას. ამრიგად, ეს დღე დასვენების დღე იქნება.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ყველა აღმსარებლობამ, უმე-ის გარდა, გადაწყვიტა ერთობლივად მიულოცონ უკრაინელებს შობა.