ქსელში აჩვენეს ,,საშობაო წირვაზე’’ დაცარიელებული მიძინების ტაძარი
ინტერნეტში გავრცელდა კადრები კიევ-პეჩერის ლავრის თითქმის ცარიელი წმიდა მიძინების ტაძრიდან, ახალი სტილით ქრისტეშობის დღესასწაულზე.
მჟკ-ს მოეპოვება ვიდეო და ფოტო მასალა "საშობაო წირვიდან", რომელსაც დღეს, 24 დეკემბერს, კიევ-პეჩერის ლავრას ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარში აღასრულებენ მეუ-ს წარმომადგენლები.
ვიდეოსა და ფოტოზე ჩანს თითქმის ცარიელი ეკლესია. მეუ-ს რამდენიმე „სასულიერო პირის“ გარდა, დუმენკოს სტრუქტურის მხოლოდ ათამდე მორწმუნე იმყოფება „სადღესასწაულო მსახურებაზე“.
შეგახსენებთ, რომ შობის დღესასწაულის "საზეიმო მსახურებას" ,ახალი სტილის მიხედვით, ხელმძღვანელობს კიევ-პეჩერის ლავრის "ვიკარი" აბრაამ ლოტიში.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მეუ-ს „მოძღვარმა“ ნესტორ ნაზაროვმა ჩაწერა ვიდეო მიმართვა, რომელშიც მეუ-ს ხელმძღვანელს ეპიფანე დუმენკოს ეკითხება, რატომ არის ცარიელი ეკლესიები, რომლებიც გადავიდა მეუ-ს მმართველობაში.
ამავდროულად, უკრაინის პრეზიდენტი ზელენსკი ირწმუნება, რომ 25 დეკემბერს ყველა უკრაინელი შობას აღნიშნავს „როგორც ერთიანი ერი“.