ზავოლოკაში უმე-ს ახალაშენებული ტაძარი აკურთხეს, წართმეულის სანაცვლოდ
ზავოლოკაში მორწმუნეები ეპისკოპოსს ხვდებიან, რომელიც ახალი ტაძრის საკურთხებლად მოვიდა. ფოტო: facebook.com/orthobuk
2021 წლის 16 თებერვალს უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის არქიეპისკოპოსისგან  ეკურთხა ყველა წმინდანის სახელობის ტაძარი, რომელიც აშენდა მეუ-ს რეიდის შედეგად დაზარალებული ჩერნოვეცის მხარის სოფელ ზავოლოკა-სტოროჟინსკის მოსახლეობის მიერ, გვამცნობს ჩერნოვიცკო-ბუკოვინსკის ეპარქიის პრეს-სამსახური.
ყველა წმინდანის სახელობის ტაძარი აკურთხა ჩერნოვიცკო-ბუკოვინსკის ეპარქიის მიტროპოლიტმა მელეთიმ. მსახურებაში მას ეხმარებოდნენ ეპისკოპოსი მარკ ბოროდიანსკი და ეპარქიის სასულიერო პირები.
ტაძარი სულ რაღაც 15 თვეში აშენდა მას მერე, რაც მეუ-ს წარმომადგენლებმა დაარბიეს ძველი ტაძარი.
«როდესაც 2019 წელს სოფლის თავმჯდომარემ თანმხლებ პირებთან ერთად დაარბიეს და წაგვართვეს ტაძარი, თითქოს სოფელში მართმადიდებლობა გაჩერდა, მაგრამ ღმერთმა დაგვლოცა და ერთიანმა მტკიცე მართმადიდებლურმა საზოგადოებამ ააშენა ახალი ტაძარი, მართმადიდებლობის მტრები კი შერცხვენილები დარჩნენ,  - იხსენებენ ეპარქიაში.
როგორც მჟკ-მ გვამცნო, ზავოლოკაში ახალი ტაძრის ასაშენებლად უმე-ს მიწის ნაკვეთი აჩუქა  АТО ერთ-ერთმა მებრძოლმა.