კალუშში, მერმა, მეუ-ს "სასულიერო პირებმა" და აქტივისტებმა განიხილეს უმე-ის საზოგადოების განადგურება
2023 წლის 28 დეკემბერს, კალუშში, ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონში, მერმა ანდრეი ნაიდამ, მეუ-ს „სასულიერო პირებმა“ და საზოგადოებრივმა აქტივისტებმა გამართეს „საჯარო ტრენინგი“ უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიაში და შემდეგ ხმა მისცეს წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის საზოგადოების ლიკვიდაციას, წერს «Информатор».
შეკრებაზე 60-მდე ადამიანი მივიდა. დამსწრეებმა გადაწყვიტეს:
ლიკვიდაციის გზით შეწყვიტოს თემის საქმიანობა;
მრევლის საქმიანობის შეწყვეტის კომისიის შექმნა;
უმე-ის თემის უძრავი ქონება გადაეცეს კალუშის ქალაქის ტერიტორიული თემის საკუთრებაში.
ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ტაძარი დაახლოებით ერთი წლის წინ დახურა. ახლა კალუშშის მორწმუნეები ღვთისმსახურებაზე პოჩაევში და ტრანსკარპატიის ტაძრებში დადიან მსახურებაზე.
რესურსის მიხედვით, სოციალურ ქსელებში მიმდინარეობს ბჭობა, თუ რომელი კონფესია დაიპყრობს უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიას. აქტივისტების თქმით, ეს საკითხი მოგვიანებით, უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის თემის ლიკვიდაციის შემდეგ მოგვარდება.
დამსწრეები შთაგონებული იყვნენ ქალაქ ნადვირნოისა და სოფელ კონიუშკის მაგალითით, სადაც ხელისუფლებამ გააუქმა უმე-ის თემები.
შეგახსენებთ, რომ კალუშის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია შეიარაღებულმა პირებმა 2022 წლის მარტში უკრაინაში რუსეთის შემოჭრისთანავე აიღეს.