სოფელ დელოვოში ტაძრის გარეშე დარჩენილი უმე-ს გაერთიანება ქუჩაში ლოცულობდა
2021 წლის 21 თებერვალს ზაკარპატიეს ოლქის რახოვსკის რაიონის სოფელ დელოვოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანებამ, რომელსაც აკრძალული აქვს  თავის ტაძარში შესვლა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აქტივისტთა ხელისუფლების მხარდაჭერით განხორციელებული ქმედებების გამო, აღასრულა საღმრთო ლიტურგია ღია ცის ქვეშ ხუტსკის ეპარქიის ქორ-ეპისკოპოსის, უგოლსკის ეპისკოპოს სვიმეონის წინამძღვრობით, იუწყება თავის ფეისბუქ გვერდზე ეპარქია.
„მაღალყოვლადუსამღვდელოესმა  სვიმეონმა, უგოლსკის ეპისკოპოსმა აღასრულა საზეიმო ლიტურგია რახოვსკის რაიონის სოფელ დელოვოში გაერთიანებასთან ერთად, რომელსაც უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის განხეთქილების მომხრეებმა წაართვეს მიძინების ტაძარი“, - ნათქვამია უწყებაში.
ღვთისმსახურების დროს აღვლენილი იყო ლოცვა მშვიდობისთვის ეკლესიაში და სახელმწიფოში, კორონავირუსული  ეპიდემიის შეწყვეტისთვის.
შეგახსენებთ, რომ თებერვლის დასაწყისში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აქტივისტებმა, ხელისუფლების მხარდაჭერით, მიიტაცეს სოფელ დელოვოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიძინების ტაძარი. უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანების გადარეგისტრირება ახალი საეკლესიო სტრუქტურის სასარგებლოდ განიხილება სასამართლო წესით, თუმცა სასამართლოს ერთ-ერთი გადაწყვეტილება, რომელიც უკრაინაში მართლმადიდებელ  ეკლესიას გზას უხსნის ტაძრისკენ, უკვე შევიდა ძალაში.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, დელოვოს დევნილი გაერთიანება პატრიარქ ბართლომეს შესაგონებლად ლოცულობს.