უმე-ს წინამძღვარი დასახელებულია პორფირის მიმლოცველთა შორის
უნეტარესი მიტროპოლიტის კიევისა და სრულიად უკრაინის ონუფრის სახელი ნახსენებია ადგილობრივი ეკლესიების მეთაურთა შორის, რომლებმაც მიულოცეს პატრიარქ პორფირის და სერბეთის ეკლესიას.
სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ოფიციალურ საიტზე განთავსებული იყო ახალი პატრიარქის არჩევის ასობით მილოცვა. სერბეთის უწმინდესმა პატრიარქმა პორფირიმ "უდიდესი სიყვარულითა და ყურადღებით" წაიკითხა მართლმადიდებელი ხალხის მილოცვები.
ამასთან დაკავშირებით ჩვენ ჩამოვთვლით მხოლოდ რამდენიმე მნიშვნელოვან მართლმადიდებელ ავტოკეფალურ და ავტონომიურ ეკლესიებს, რელიგიურ პირებს და სახელმწიფოს წარმომადგენლებს, ასევე მნიშვნელოვან ინსტიტუტებს," - აღნიშნეს სმე-ში.
შემდეგ მოცემულია იმ წინამძღვრების სია, რომლებმაც მიულოცეს პატრიარქ პორფირის, რომელთა შორისაა უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი.
იერარქებს შორის, რომლებმაც გააგზავნეს მილოცვები, ასევე დასახელებულია უმე-ს საქმეთა მმართველი ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი.
უმე-ს საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილების ხელმძღვანელის მოადგილე დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი აღნიშნავს, რომ სერბეთის ეკლესიის საიტზე შეტყობინებებს შორის არ სახელდება მეუ-ს მეთაურის მილოცვა. ის ამას მრავლისმეტყველად მიიჩნევს.
"ეკლესიების მეთაურთა შორისაა - კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონუფრი,-წერს უმე-ს სპიკერი თავის Telegram არხზე- და არა ეპიფანე, რაც არ უნდა ცდილობდნენ თვითონ და უკრაინის საკონსულო სერბეთში. აი ვის თვლის სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესია კიევის ნამდვილ მიტროპოლიტად."
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მეუ-ს სახელით სმე პატრიარქისადმი საკონსულოს მილოცვას უმე-ში კომენტარი გაუკეთეს