2 ბერი და 3 მონასტერი: მეუ-ს ლვოველი „იერარქი“ ეპარქიაში სიტუაციის შესახებ
2021 წლის 26 თებერვალს ლვოვისა სოკალის მეუ-ს „მიტროპოლიტმა“ დიმიტრი რუდიუკმა მოგვითხრო იმის შესახებ, თუ რამდენი „ბერი“ და „მონასტერია“ მის ეპარქიაში.
პროგრამა „დეტექტორი. ინტერვიუერის“ წამყვანს საკენ აიმურზაევს რუდიუკმა განუცხადა, რომ მის ეპარქიაში „რეგისტრირებულია ერთი მონასტერი ლვოვში, ასე ვთქვათ, ერთი ბერით. არის ერთი მონასტერი მონაზონით. ჩვენ დედათა მონასტერი ჩერვონოგრადში გვქონდა, მაგრამ სამწუხაროდ, სამი მონაზონი ხანდაზმული იყო და თითქმის ყველა უკვე გარდაცვლილია“.
„მოწოდება (ბერ-მონაზვნული ცხოვრებისკენ -რედ.), როგორც ასეთი არ ყოფილა, უმე-დან კი არც ერთი მონასტერი არ გადმოსულა ჩვენსკენ“ - განაცხადა „იერარქმა“.
სტრუქტურის წარმომადგენელმა დუმენკოამ ასევე გვირჩია, რომ მეუ-ს მხრიდან „სამღვდელმსახურო ცხოვრებისკენ მოწოდება სულ უფრო ნაკლები ხდება“. მისი სიტყვებით, „ესაა ტენდენცია, რომელიც ძალიან მაშფოთებს“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტ ანტონის (პაკანიჩის) ანგარიშში, უკრანის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში 2020 წლის განმავლობაში 36 სამწყსოთი მეტი გახდა, ვიდრე გასულ წელს (12 388).
ასევე გაიზარდა მღვდელმსახურთა საერთო რაოდენობა - 12 456-მდე, რაც 45-ით მეტია, ვიდრე 2019 წელს.
გარდა ამისა, სინოდის გადაწყვეტილებით ბელოცერკოვის ეპარქიაში ახალი დედათა მონასტრის „ღირსი სერგეი რადონეჟელის უდაბნოს“ წარმოქმნის შემდეგ, უმე-ში 255 სავანეა, რომელშიც 4548 მონაზონია.
ასევე გაიზარდა უმაღლეს სასულიერ სასწავლო დაწესებულებებში დღის ფორმის სტუდენტების რაოდენობა -159 ადამიანით (1531 და 1372 შესაბამისად 2020 და 2019 წლებში) და გაიხსნა კიდევ ერთი სასულიერო სასწავლო დაწესებულება.