ანტიეკლესიურ კანონებს იღებენ რეიდერობის ლეგალიზების მიზნით, - უმე-ს იერარქი
არქიეპისკოპოსი ნიკოლაი (პოჩტოვი) იანა ტაკსიურთან ერთად გადაცემაში «პრავა ნა ვერუ». ფოტო: скриншот/YouTube-канал «Перший козацький»
ახალ ანტიეკლესიურ  კანონებს იღებენ იმისთვის, რომ არ მისცენ  უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას საშუალება დაიცვას თავისი უფლებები და ლეგალიზაციები განხეთქილების მონაწილეთა მიერ კანონიკური ეკლესიის ტაძრებისა და გაერთიანებების მიტაცების დროს, აღნიშნა ვასილკოვსკის არქიეპისკოპოსმა  ნიკოლოზმა არხთან «Перший козацький» ინტერვიუში.
ანტიეკლესიურ კანონებს, რომლებიც პოროშენკოს დროს იყო ინიცირებული და ახლა აპირებენ მიღებას, აქვთ ერთი მიზანი - დააკანონონ ხელისუფლებისა და  უკრაინაში მართლმადიდებელი  ეკლესიის  უკანონო ქმედებები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ, თვლის მეუფე ნიკოლოზი.
იერარქის სიტყვებით, ახლა უკრაინის მართლმადიდებელი  ეკლესიის მორწმუნეები სასამართლოებში ცდილობენ თავის დაცვას.
იმ საკანონმდებლო ველში, რომელიც ამჟამად არსებობს, ჩვენ პერსპექტივით ვიგებთ ყველა სასამართლოს, - თქვა მან.
შესაბამისად, რაღაც კანონები უნდა იყოს მიღებული, რომ არ დავკარგოთ ეს საშუალება - კანონიერად დავიცვათ ჩვენი უფლებები. თუ კანონებს შეცვლიან, ჩვენ დავკარგავთ ამ საშუალებას“.
იერარქმა აღნიშნა, რომ ანტიეკლესიური კანონები, რომელთა მიღებასაც აპირებენ, ანტიკონსტიტუციურია.
მათი არსი მარტივია - უკანონობის დაკანონება“, - დარწმუნებულია ის.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, უკრაინის მართლმადიდებელი  ეკლესიის სპიკერმა განაცხადა, რომ ახალი ანტიეკლესიური კანონი მიიყვანს „ხალხის მსახურს“ ხელისუფლების დაკარგვამდე.