სახალხო დეპუტატი: დასავლელ პარტნიორებს უნდა აუხსნათ, რომ უმე არის ეფესბე
საპარლამენტო ფრაქცია ,,გოლოსის’’ ხელმძღვანელმა, ალექსანდრა უსტინოვამ «Главком»-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ აშშ-ს სენატმა არაერთხელ მიმართა მას თხოვნით აეხსნა რა ხდება უმე-ის გარშემო და ყოველ ჯერზე ის ეუბნება ამერიკელებს, რომ ეს არ არის ეკლესია, არამედ ეფესბეს-ს აგენტების ჯგუფია.
„ამჟამად მთავარია ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან სწორი კომუნიკაცია“, - ირწმუნება უსტინოვა. ”ჩვენ ახლა ვმუშაობთ, ჩვენი მღვდლები რამდენჯერმე ვიზიტით იმყოფებოდნენ ვაშინგტონში, ახსნა-განმარტებით, რომ ქვეყანაში რელიგიური დევნა არ გვაქვს.”
მისი თქმით, „ჩვენ ზოგადად გვაქვს უნიკალური ქვეყანა, სადაც პრეზიდენტი ებრაელია, თავდაცვის მინისტრი მუსლიმია, მართლმადიდებლური და კათოლიკური ეკლესიები, სინაგოგები გვერდიგვერდ დგას და მეჩეთების აშენებაც სურთ“.
მაგრამ ამის მიუხედავად, უსტინოვა ჩივის, რომ დასავლეთს არ ესმის ის ფაქტი, რომ უკრაინაში რელიგიური დევნა არ არის. ამიტომ, ჩვენ უნდა დავარწმუნოთ ჩვენი დასავლელი პარტნიორები ამაში.
„შეხედეთ, ხსნიან კანონს და კითხულობენ რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ. აუცილებელია ავხსნათ, რომ საქმე ეხება არა ეკლესიას, არამედ ეფესბეს“, - ვარაუდობს უსტინოვა. „ჩვენ მოგვყავს მაგალითები იმის შესახებ, თუ რამდენი ეკლესია დაბომბა რუსეთმა, რამდენი ჩვენი მღვდელი დაიღუპა და რამდენი ჩვენი მოძღვარი დგას ფრონტზე და ყოველდღიურად ასრულებს თავის მოვალეობას’’.
უსტინოვას რამდენჯერმე მიმართა სენატმა და სთხოვა განმარტება კანონპროექტთან დაკავშირებით და მას ესმის, რომ "ეს არის მუდმივი რუტინა, რომელიც უნდა შესრულდეს".
„ანუ, ერთის მხრივ, აუცილებლად უნდა მივიღოთ ეს კანონპროექტი, მეორეს მხრივ, საერთაშორისო ასპარეზზე უნდა განვმარტოთ, რომ ეს საერთოდ არ ეხება ეკლესიას“, - განაცხადა სახალხო დეპუტატმა.
ადრე მჟკ-მ დაწერა, რომ სახალხო დეპუტატის, გერაშჩენკოს თქმით, უკრაინის მოკავშირეებმა გამოხატეს შეშფოთება უმე-ის აკრძალვის შესახებ, მაგრამ მათთან ამ თემაზე მუშაობაა საჭირო.