დუმენკოსთან ერთად მსახურებაში მყოფ ჩსმე ეპისკოპოსს სურს დაიპყროს ბრნო
შუმპერის ეპისკოპოსი ისაია (მარცხნივ) ეპიფანე დუმენკოს გადასცემს წმინდა მოწამის წმინდა ნაწილებს. ფოტო: pomisna.info
შუმპერკის ეპისკოპოსი ისაია (სლანინკა), 2019 წელს მეუ-სთან ერთად თანამსახური, მიუხედავად ჩსმე-ს წინამძღვრის აკრძალვისა გადააყენა ბრნოს წმინდა ვაცლავის ეკლესიის წინამძღვარი და სამრევლოს ხელმძღვანელად თავი თვითონ დაინიშნა, იუწყება ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის საიტი.
ისაია(სლანინკა), ოლომოუც-ბრნოს ეპარქიის ვიკარი, იყო ხელდასმული 2015 წელს ჩსმე-იაში კრიზისის დროს. ფანარიონი მაშინ შეეცადა შეექმნა ჩსმე-ს ალტერნატიული სინოდი. ეს იერარქი ჩეხეთში ატარებს ფანარიონის ინტერესებს და იმსახურა დუმენკოსთან ერთად 2019 წელს, ჩსმე-ს წინამძღვრის აკრძალვის მიუხედავად.
დეკანოზი იოსიფ ფეისაკი, რომელიც მეთაურობს წმინდა მოწამე ვაცლავის სამრევლოს ბრნოში, თავის მოვალეობებს სრულად ართმევდა თავს, წარმატებით ეწეოდა მისიონერულ მოღვაწეობას და დიდი ავტორიტეტით სარგებლობს მორწმუნეთა შორის. ამაზე მოწმობენ მისი მრევლი, ბერძნული და სერბი თემების მორწმუნეები, ასევე პოლონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქი, რომელმაც მიმართა ჩსმე-ს წინამძღვარს პირად წერილში.
მიუხედავად ამისა, 2020 წლის 10 დეკემბერს ეპისკოპოსმა ისაიამ თავისი განკარგულებით გადააყენა მამა იოსიფი წინამძღვრის თანამდებობიდან და დანიშნა ის თავის „მოადგილედ.“ მრევლის ხელმძღვანელობა შუმპერკის ეპისკოპოსის განკარგულების თანახმად, ეკუთვნის მას.
თემის წევრები გამოვიდნენ ეპისკოპოს ისაიას ასეთი გადაწყვეტილების წინააღმდეგ. მორწმუნეენმა მიმართეს მმართველ ეპისკოპოსს(ისაიას-ვიკარი), ჩსმე-ს წინამძღვარს და შექმნეს პეტიცია, რომელსაც ხელი მოაწერა დაახლოებით 1500 ადამიანმა. თემის წევრების მიერ თავისი წინამძღვრის დაცვის პასუხად მამა იოსიფი გაანთავისუფლეს ასევე საზავის მრევლის სულიერი მეთაურის თანამდებობიდან.
„შეიძლება ითქვას, რომ აქ განხორციელდა ბრნოში ჩვენი მრევლის ძალადობრივი კონტროლის მცდელობა,“-თვლიან წმინდა ვაცლავის თემში.
როგორც მჟკ იუწყება, არქიეპისკოპოსმა სიმეონმა, რომლის ეპარქიაშიც შედის ბრნო, აღადგინა მამა იოსიფი თანამდებობაზე, მაგრამ ეპისკოპოსი ისაია უგულვებელყოფს თავის მმართველ ეპისკოპოსს. სიტუაცია ამ დრომდე არ მოგვარებულა და წამოიჭრა საუბრები განხეთქილებაზე, რადგანაც შუმპერკის ეპისკოპოსს აქვს მხარდაჭერა ზოგიერთ მღვდელმსახურებს შორის.
ამ საქმეში ეპისკოპოს ისაიას (სლანინკა) მოტივებზე შეიძლება მივხვდეთ მხოლოდ მისი წინა მოღვაწეობით. მაგალითად, ის წარმოადგენს „წმინდა საპატრიარქოს ღვთისმშობლის მიძინების სტავროპიგიალური მონასტრის დარეგისტრირებული საზოგადოების“ ვიცე-თავჯდომარეს. ეს ორგანიზაცია დარეგისტრირებულია 2019 წელს ჩსმე-ის სინოდის ნებართვის გარეშე და ემორჩილება ფანარიონს.
როგორც განაცხადა თეოლოგიის დოქტორმა იაკუბ ირჟი იურკლმა, „სტავროპიგიალური მონასტრის“ შექმნა ჩეხეთის და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის კანონიერ ტერიტორიაზე ემუქრება პარალელური საეკლესიო სტრუქტურის ჩამოყალიბებით ფანარიონის ომოფორის ქვეშ . გარდა „მონასტრისა“, საზოგადოების წესით გათვალისწინებულია „საკონტაქტო სულიერი ცენტრების (სკიტების) შექმნა.“
ჩეხი ღვთისმეტყველი ვარაუდობს, რომ შესაძლოა ასეთი „სკიტები“ მონასტრებში ეპისკოპოს ისაიას კონტროლის ქვეშ იქნას ორგანიზებული. „სულიერი ცენტრები“, სავარაუდოდ, შეიძლება შეიქმნას სამრევლოების საფუძველზე, რომლებსაც ის მართავს.
საინტერესოა, რომ ეპისკოპოსი ისაია (სლანინკა) უკვე წარმოადგენს საწესდებო ორგანოს ოლომოუც-ბრნოს ეპარქიის ყველა მონასტრებისთვის და სამი საეკლესიო თემის, თუ არ ჩავთვლით ბრნოს.