ფანარის ეგზარქოსი: ტომოსის შემდეგ უკრაინის კონფესიები უფრო დაშორდნენ ერთმანეთს
ფანარის ეგზარქოსს არ ესმის, აქამდე რატომ არ გაერთიანდნენ უმე და მეუ. ფოტო: скриншот ютуб-канал «Духовный фронт»
ფანარის ეგზარქოსმა, კომანის ეპისკოპოსმა მიხაილ (ანიშენკომ) „სულიერი ფრონტის“ რესურსთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ ტომოსის მიღების შემდეგ უკრაინის მართლმადიდებლური კონფესიები მხოლოდ დაშორდნენ ერთმანეთს.
”სამწუხაროდ, მეჩვენება, რომ მართლმადიდებლური იურისდიქციები უფრო დაშორდა ერთმანეთს, განსაკუთრებით ომის მიმდინარეობისას”, - თქვა ეგზარქოსმა და დასძინა, რომ ”მხოლოდ გამოცნობა შეიძლება” რატომ ხდება ეს.
ამავდროულად, ეგზარქოსის მტკიცებით, ფანარმა ტომოსი მიანიჭა "უკრაინის აბსოლუტურად ყველა მართლმადიდებელ ქრისტიანს, რათა ყველა გაეერთიანებინა ერთ ადგილობრივ ეკლესიაში" და ის არ არის დამნაშავე, რომ უმე-მ "ეს არ აღიარა".
ეპისკოპოსის თქმით, ტომოსის მინიჭების შემდეგ, ახლა „კითხვები ადგილობრივ ლიდერებს ეხება, რამდენად ღია და მზად არიან ისინი ურთიერთგაგებისთვის“.
ეგზარქოსმა უარი თქვა კომენტარის გაკეთებაზე ხელისუფლების ქმედებებზე უმე-თან მიმართებაში, „რადგან სახელმწიფოს, როგორც მონოპოლისტს ამ საკითხში, ალბათ აქვს უფრო დეტალური ინფორმაცია“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ფანარის მღვდელმა კიევში ეგზარქოსს მიმართა მოწოდებით გამოხატოს თავის პოზიცია უმე-ის დევნაზე. ეგზარქოსმა დუმილით უპასუხა.