ნოვაია მოშანიცაში მეუ-ს აქტივისტი მოითხოვს მღვდელს გაუთიშონ დენი,გათბობა
როვენის ოლქის სოფელ ნოვაია მოშანიცაში მეუ-ს აქტივისტი წერს საჩივრებს როვნოერერგში და როვნოგაზში მოთხოვნით, გათიშონ სინათლე და გათბობა უმე-ს მღვდლის სახლში. ამაზე მჟკ-ს კორესპოდენტი იტყობინება.
გასულ კვირას დეკანოზ იგორ გნატიშინს, უმე-ს ღვთისმშობლის შობის ტაძრის წინამძღვარს დაურეკეს ერთდროულად ორი დაწესებულებიდან, რომ გაეფრთხილებინათ ნოვაია მოშანიცას მცხოვრებ ლეონიდ კუცელიას მხრიდან შემოსული საჩივრის გამო. მათში აქტივისტი მოითხოვს გათიშონ სახლი, რომელშიც ცხოვრობს მეუ-ს მღვდელმსახური, ელმომარაგებიდან და გათბობიდან.
„ყოველთვის, როგორც ჩვენ გვითხრეს, ის მიუთითებს თავის საჩივრებში რომ სახლი ჩვენ არ გვეკუთვნის, -განაცხადა მჟკ-ს მღვდლის მეუღლემ დედა ნატალია გნატიშინამ. - ჩვენ უკვე სამჯერ მოვიგეთ სასამართლო : ზლოდბუნსკის და როვენის, რომელთაც აუკრძალეს ოჯახის გამოსახლება, და კიევის სასამართლომ არც კი განიხილა საქმე. სახლი ჩვენია. კიდევ რამდენი ინსტანცია უნდა გავიაროთ, რომ შეწყდეს ეს უსიამოვნება?“
მაგრამ კუცელს, ყოფილი ფელდშერს, ამჟამად- მეუს აქტიურ მხარდამჭერს არ აჩერებს არც უკრაინის მართლმსაჯულება, არც სასამართლო სისტემა. როგორც უმე-ს მორწმუნეებმა განაცხადეს, რელიგიური მტრობის გაღვივებისა და ძალის გამოყენებით ტაძრის მიტაცებაში მონაწილეობისათვის მის წინააღმდეგ უკვე აღძრულია რამდენიმე სისხლის სამართლის საქმე .
„თავიდან ის იმუქრებოდა მამაოს დაჭრით-ეს მუქარა დაფიქსირებულია ვიდეოზე. შემდეგ გადაწყვიტა მამაო მიეყვანა საგიჟეთამდე ყოველღამე მის სახლში მისვლით და დაშინებით. ახლა მიმართა შანტაჟს როვნოგაზის და როვნოენერგოს მეშვეობით. ჩემი აზრით, აქ უნდა ჩაერიონ მეუ-ს მოძღვრები, თუ ისინი თვლიან თავის თავს ასეთებად, და აუხსნან ადამიანს, რა არის სიკეთე, და რა არის ბოროტება,“- დაამატა დედა ნატალიამ.
შეგახსენებთ, რომ ღვთისმშობლის შობის ტაძარი ნოვაია მოშანიცაში მეუ-ს მიმდევრებმა მიიტაცეს 2019 წლის 3 მარტს. მიტაცებას მეთაურობდა ზდოლბუნოვის რსა-ის ყოფილი თავმჯდომარე სერგეი კონდრაჩუკი.
ასევე მჟკ წერდა, რომ უმე-ს თემი ნოვაია მოშანიცაში თხოვდა ყველა თანამგრძნობს დახმარებოდნენ მათ მიტაცებულის სანაცვლოდ აეშენებინათ ახალი ტაძარი.